TREBIŠOV. Od začiatku októbra minulého roku až do konca marca je v prírode pokoj, hovoríme tomu aj mimovegetačné obdobie.
Znamená to, že v prípade potreby je možné odstraňovať choré stromy, či ošetrovať zdravé, alebo čistiť nepotrebné porasty.
Pribúdajú žiadosti o výrub stromov
Mestský úrad v Trebišove, okrem iného, plní aj úlohy spoločnej úradovne pre 29 obcí v okrese. Referentka ochrany životného prostredia Eva Bučková ako odborníčka dohliada nielen administratívne na záujmy ochrany prírody a krajiny.
Do jej kompetencie spadá aj ochrana ovzdušia i úsek odpadového hospodárstva, pričom ide o prenesený výkon štátnej správy podľa príslušných zákonov. V nejasných prípadoch sa opiera aj o stanovisko odborníkov zo štátnej ochrany prírody, Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Latorica v Trebišove.
V tomto období pribúdajú do spoločnej úradovne žiadosti o odstránenie stromov a zelene.
„Od decembra doteraz žiadosti o výrub drevín podali na úradovňu títo žiadatelia: Obec Vojčice: žiadateľ Milan Karľa, ide o výrub 178 ks drevín (dub a agát), Slovenská správa ciest (SSC) žiada o 34 ks jabloní a 1 ks topoľ. Obec Čerhov: SSC žiada o výrub 25 ks agátov, 17 ks líp, 6 ks jabloní, 1 ks orech a 3000 m2 kríkov. Obec Veľaty: SSC žiada o výrub 46 ks sliviek a 17 200 m2 kríkov. Mesto Trebišov: SSC žiada o výrub 10 ks jabloní,“ informovala Martina Mištaničová, referentka pre komunikáciu a médiá mesta Trebišov.
Obavy narastajú
Do redakcie nám pribúdajú postrehy čitateľov a pýtajú sa, prečo sa likvidujú naoko zdravé stromy, alebo dokonca zostávajú holiny po kríkoch, v ktorých hniezdia vtáky a žije zver.
Obavy sú najmä o osud historickej aleje tiahnucej sa po oboch stranách od obce Čerhov smerom na Slovenské Nové Mesto. Už aj tak je značne vyriedená.
O stanovisko sme preto požiadali aj Slovenskú správu ciest v Bratislave. Lenka Ladomirjaková nám problematiku obšírne zdôvodnila.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.