ZEMPLÍN. Na prelome druhej a tretej marcovej dekády vrcholí migrácia a prílety mnohých druhov vtáctva.
Počas putovania ich však zaskočila arktická zima a mnohé utrpeli zranenia.
Fatálne dôsledky
Vpád arktického vzduchu sprevádzaný celodennými mrazmi, sneženie a mrznúci dážď aj v nížinách nepríjemne prekvapil migrujúce vtáctvo.
„V druhej polovici marca je zvyčajne jarná migrácia už v plnom prúde, ale tentoraz ju zastavilo nepríjemne mrazivé počasie. Na celom území Slovenska, dokonca aj nížinách, pribudla v polovici marca 2018 súvislá vrstva snehu,“ uvádzajú na sociálnej sieti SOS/BirdLife Slovensko.
Na dolnom Zemplíne navyše počasie znepríjemnil aj padajúci mrznúci dážď.
Dôsledky týchto podmienok môžu byť fatálne. Nedostatok potravy v premrznutej a zasneženej krajine spôsobuje úhyn mnohých jedincov.
V čase nedostatku potravy strácajú plachosť a dochádza aj k častým kolíziám s autami či stretom s rôznymi objektmi.
Nepriaznivé podmienky môžu mať vplyv aj na ich reprodukčnú schopnosť.
Uhynuté vtáctvo na cestách
Najhoršiu situáciu hlásia ornitológovia z východného Slovenska. Ľudia hlásili nezvyčajne veľa vtákov na cestách.
Je to totiž jedno z mála miest bez snehu, kde sa zhromažďujú stovky spevavcov v snahe nájsť potravu.
"Pri cestách je možné vidieť obrovské množstvo spevavcov, ale aj cíbikov chochlatých či čajok smejivých. Na vtáčie kŕmidlá prilietajú veľké počty vtákov, kde si snažia doplniť energiu. Kritickú situáciu potvrdzujú aj nálety škorcov na kŕmidlá či konzumácia ovocia inak semenožravými druhmi vtákov," doplnil Matej Repel zo senianskej pobočky SOS/BirdLife Slovensko.
Organizácia preto vyzýva všetkých šoférov o zvýšenú opatrnosť a ohľaduplnosť nielen pre vlastnú bezpečnosť, ale aj pre predchádzanie fatálnym stretom so spevavcami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.