SVETLICE. Veľkonočná bitka bola jednou z najväčších vojenských operácií na začiatku prvej svetovej vojny na území dnešného Slovenska.
Prebiehala od konca marca do začiatku apríla 1915.
„Išlo o posledný veľký pokus ruskej armády o prerazenie karpatského oblúka s cieľom dostať sa do vnútrozemia rakúsko-uhorskej monarchie a vyradiť slabšieho zo svojich protivníkov. Takmer sa jej to podarilo,“ hovorí historik Radoslav Turik z Klubu vojenskej histórie (KVH) Beskydy z Humenného.
Po kapitulácii pevnosti v Przemysli mohli ruské jednotky prísť z tohto územia do Karpát a dosiahnuť tak obrovskú presilu.
„Podarilo sa im preraziť obranné línie rakúsko-uhorskej armády. Začiatkom apríla 1915 však do údolia Laborca prišlo niekoľko nemeckých divízií, tzv. beskydský zbor, aby podporili svojho spojenca. Práve s ich pomocou sa podarilo zastaviť posledný útok ruskej armády v Karpatoch. Niekoľkomesačná zimná kampaň, ktorá do dejín vošla ako Karpatská zima, sa skončila porážkou ruskej armády,“ vysvetľuje Turik.
Sviatky boje nezastavili
Boje v blatistom rozmočenom teréne, chlade a vlhku v čase veľkonočných sviatkov neutíchli.
„Treba si uvedomiť, že proti sebe stáli protivníci, ktorí slávili Veľkú noc v rozdielnych termínoch. Jedni podľa gregoriánskeho a druhí podľa juliánskeho kalendára,“ dodáva.
Boje v Karpatoch, ktoré vyvrcholili Veľkonočnou bitkou, si vyžiadali desiatky tisíc obetí na životoch.
„Na severovýchode Slovenska zahynulo vyše 50 000 vojakov. Bojovalo sa aj na území dnešnej Ukrajiny a Poľska a počet padlých bol oveľa vyšší,“ hovorí Turik.
Práve na území dnešného okresu Medzilaborce medzi obcami Svetlice a Výrava sa pred 103 rokmi nachádzal styčný bod dvoch veľkých vojenských telies druhej a tretej rakúsko-uhorskej armády.
„Historici vedia, že takéto miesta vedia byť citlivé na prienik nepriateľa a ten sa ich snaží využiť na prerazenie. Nemecký beskydský zbor tvoril akúsi zátku medzi oboma armádami,“ dodáva.
Prejavil odvahu
O neľútostných bojoch v tomto priestore svedčí aj niekoľko príbehov hrdinstva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.