TREBIŠOV. V tichej okrajovej časti Trebišova, na ulici Poľnej, sa nachádza Spojená škola internátna, ktorá poskytuje vzdelávanie deťom s hendikepom vo veku od šesť do 25 rokov.
Má viacero výchovno-vyučovacích organizačných zložiek. Od špeciálnej základnej školy až po odborné učilište, kde sa táto mládež vzdeláva v odboroch keramikár, záhradník, krajčírka, opatrovateľka, pomocná kuchárka, opravár poľnohospodárskych strojov a ručné spracovanie kovov.
Odborná príprava i nenáročné činnosti
Proces výučby prebieha od základnej školy pre najmladších, až po dospievajúcu mládež. Ročne vzdelajú od 200 do 250 žiakov s mentálnou retardáciou.
„Súčasťou našej školy je aj školský klub detí, školská jedáleň a školský internát. Kapacita internátu je 24 detí, momentálne je tu ubytovaných 19 žiakov na týždennom pobyte od pondelka do piatka. Deti sú z detských domovov a z jednotlivých rodín. Odborné učilište poskytuje odbornú prípravu na výkon nenáročných pracovných činností žiakom s mentálnym postihnutím v kombinácii s iným zdravotným postihnutím. Praktická škola zase poskytuje vzdelávanie a prípravu na výkon jednoduchých pracovných činností žiakom s mentálnym postihnutím, alebo žiakom s mentálnym postihnutím v kombinácii s iným zdravotným postihnutím, ktorým stupeň postihnutia neumožňuje prípravu v odbornom učilišti, alebo v strednej škole,“ vysvetlila riaditeľka školy Daniela Fecková.
Poučné metodické dni
V škole pôsobí 38 učiteľov a ďalší odborní zamestnanci, ktorých zastrešuje centrum špeciálno-pedagogického poradenstva.
Učiteľom záleží na tejto práci a preto neváhajú sa osobne vzdelávať aj v rôznych zručnostiach. K tomu poslúžia metodické dni.
Napríklad učiteľky Anna Popaďáková a Emília Sorokáčová sa zúčastnili odborného kurzu, aby absolvovali proces zvládnutia práce s hmotou a predviedli to i ostatným učiteľom na internom metodickom dni počas jarných prázdnin.
Inak v priestoroch školy vyzdobenej mnohými tabuľami a oceneniami získanými z rôznych výstav, súťaží či olympiád, cítiť už i teraz jarné ovzdušie.
Mladí sa zapájajú do konkrétnych prác, aby nadobudli zručnosti. Napríklad v skleníkoch chystajú zeminu, učia sa ako pikírovať priesady, ako osievať semiačka do nádob, slovom všetko, čo s týmto procesom súvisí a potom sa o založenú úrodu osobne starajú.
Rušno je vždy aj v priestoroch keramikárstva, kde je samotná pec a pri stoloch pod dozorom majstrov a učiteľov sa učni oddávajú vlastnej fantázii a kreativite. Ich výrobky sú vkusné, majstrovsky zvládnuté a oslovia kohokoľvek.
Žiaci sa veľmi radi prezentujú na rôznych výstavách a spoločenských aktivitách.
Nikdy nechýbajú na výstavách stredných škôl v Pribeníku. Sú pravidelnými účastníkmi stretnutí so seniormi, kde svoje výrobky ponúknu aj na predaj.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.