STAKČÍN. Čemerica purpurová rastie najmasovejšie v lokalite, ktorej miestni nepovedia inak ako Hrunok.
Prírodná rezervácia Grúnik, teda Hrunok, bola vyhlásená v roku 1982 na výmere 4,6 hektára práve za účelom jej ochrany. Nachádza sa nad obcou Stakčín.
Okrem Polonín rastie len na dvoch miestach
Čemerica purpurová patrí k východokarpatským druhom rastlín.
„Patrí medzi ohrozené a zriedkavé druhy rastlín. Okrem Národného parku Poloniny na Slovensku rastie len v dvoch lokalitách, v Čergovských vrchoch a v katastri obce Orlovec medzi Starou Ľubovňou a Bardejovom. Patrí medzi karpatsko-dácke subendemity. Znamená to, že sa vyskytuje masovo na určitom území, ale môže sa zriedkavo vyskytovať aj na inom území,“ vysvetľuje Iveta Buraľová, pracovníčka environmentálnej výchovy v Správe národného parku Poloniny v Stakčíne.
Práve v Poloninách má čemerica severozápadnú hranicu rozšírenia. Obľubuje otvorené priestranstvá a bukové dúbravy.
Rastie aj na poloninských lúkach, na Gazdorani, v rezerváciách Šípková, Pod Ruským, Pľaša, Riaba skala.
Aj preto ju Národný park Poloniny má v logu.
Záhradkári si čemericu musia kúpiť
Čemerica patrí medzi dekoratívne druhy, v prírode ju však trhať nemožno.
„Je prísne zákonom chránená. Záhradkárom sa páči, do záhrad si však musia zaobstarať šľachtenú odrodu. Z rodu helleborus je známych ďalších 20 druhov čemerice. Za najdekoratívnejšiu sa považuje čemerica čierna. Má snehobiele kvety, ktoré kvitnú na Vianoce, preto sa jej ľudovo hovorí vianočná ruža,“ zdôrazňuje Buraľová.
Duchnovič ju nazýval čierny tulipán
Čemerica kvitne skoro na jar a je poloninským poslom jari.
„Písal o nej už národný buditeľ Alexander Duchnovič, rodák z obce Topoľa. V roku 1853 vydal Rusínsky kalendár, kde píše o čemerici ako o čiernom tulipáne. Miestni ľudia ju nazývajú špnza,“ hovorí.
Duchnovič uviedol, že čemericu gazdovia dávajú dobytku, keď má tráviace ťažkosti a koliky. Čemerica však patrí k jedovatým rastlinám.
„Názov rastliny je údajne odvodený od slovesa sčemeriť sa, teda mať koliku, tráviace problémy,“ dodáva Buraľová.
Okrem čemerice na Hrunku na jar rastie aj pečeňovník, scila či pľúcnik lekársky.
Viete že...
* V logu NP Poloniny sú najznámejší zástupcovia rastlinnej a živočíšnej ríše: čemerica purpurová a vlk. Nápis MAB znamená Man and the Biosphere, program UNESCO, ktorý vyhlasuje biosférické rezervácie. Trojuholníkový tvar symbolizuje trojhraničie, územie, kde sa stretáva slovenská, poľská a ukrajinská hranica.
* Slovenský synonymický slovník uvádza k slovesu sčemeriť sa synonymá ochvátiť sa, prejesť sa, zduť sa (pri zvieratách). Ochvátiť sa znamená pri prejedení dostať chorobu prejavujúcu sa zrážaním krvi, zduť sa znamená presýtením spôsobiť plynatosť, nadutie brucha u zvierat.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.