TREBIŠOV. Niekoľko dní sledovali a stretávali Trebišovčania skupinky detí, prechádzajúce sa mestom v rôznom ošatení, pripomínajúcom vzťah k životnému prostrediu a k prírode vôbec.
Už 28. ročník osláv Dňa Zeme pripravila aj Správa Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Latorica spolu s mestom Trebišov, štátnymi Lesmi v Sobranciach a Slovenským zväzom ochrany prírody a krajiny za hojnej účasti detí zo škôl v meste.
Plasty sú témou
Význam Dňa Zeme priblížila Kristína Voralová, riaditeľka Správy CHKO. Zdôraznila, že Deň Zeme vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia.
„Tento deň sa začal oslavovať od roku 1970. Jeho cieľom je pripomenutie si našej závislosti na cenných daroch poskytované Zemou. Je potrebné si uvedomiť, že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné, a preto sa treba venovať otázkam životného prostredia a prostredníctvom spoločného celosvetového úsilia chrániť jej poklady pre budúce generácie ľudí a ostatných tvorov žijúcich na Zemi“.
Tohtoročná téma Dňa Zeme je apeláciou na zastavenie znečisťovania planéty plastmi, ktoré zaplavujú a znečisťujú aj slovenské rieky a poškodzujú lesy i krajinu pod Tatrami.
Symbolika v chránenom parku
Sprievodným programom, ktorý sa konal symbolicky pred andrássyovskym kaštieľom, obklopeným chráneným niekoľkohektárovým parkom boli tvorivé dielne, vyhodnotenie predchádzajúcej výtvarnej súťaže detí z rôznych škôl na tému Každý deň je Deň Zeme.
Kultúrny program pripravila Základná škola M. R. Štefánika v Trebišove a bolo čo počúvať.
Báseň Som predniesla ôsmačka Johanka Lörincová, pieseň Horehronie zaznela v podaní siedmačky Noemi Semkovej.
Veľmi efektne zapôsobila aj báseň a sprievodný text od Sofie Gazdičovej.
Vtipným rozprávaním v zemplínskom nárečí pobavili štvrtáci a ľudové piesne zaspievalo duo siedmačok Semkovej a Czuľbovej i piatačky Viktórie Birovej.
Napokon program uzatvoril ľudový súbor Čerkotka a tancujúci šiestaci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.