HUMENNÉ. Ihrisko pri Gymnáziu arm. gen. Ludvíka Svobodu sa v piatok zmenilo na veľké cvičisko rôznych armádnych zložiek.
Ozbrojené sily SR pre stredoškolákov pripravili ukážky armádnej techniky, kynológie, sebaobrany, zdravotníckej prípravy či exhibičné vystúpenie hradnej stráže.
Žiaci si mohli zmerať sily v rôznych vedomostných súťažiach a preveriť svoju kondíciu v behu či streľbe. Na ihrisko prišli aj škôlkari.
Kvalitný vojenský výcvik
Záujemcovia o dobrovoľnú i profesionálnu službu v armáde sa namieste dozvedeli, ako vstúpiť do armády a čo ich tam čaká.
„V prvom rade pracujeme s ľuďmi, ktorí chcú byť vojakmi. To je najlepšie, keď to majú v srdci. Aj pomocou podobných akcií zasadíme semienko, ktoré môžeme ďalej rozvíjať, ponúkať im benefity, ktoré v ozbrojených silách sú,“ povedala majorka Lenka Halásová, náčelníčka odboru doplňovania personálu Personálneho úradu Ozbrojených síl.
V prvom rade je to kvalitná vojenská príprava. „Dobrovoľná vojenská príprava je vlastne jediná legálna možnosť, ako získať vojenský výcvik a zaradiť sa do zálohy ozbrojených síl,“ zdôraznila.
Príklad priťahuje
Profesionálni vojaci si uvedomujú, aké dôležité je zviditeľňovať svoju prácu.
„Je to o každodennom kontakte, aby nás bolo vidieť. Aby sme naživo ukazovali našu prácu, aby sme mladých ľudí zaujali dobrým príkladom. Zážitková forma je najúčinnejšia,“ dodala Halásová.
„Môj otec bol vojak. Od piatich rokov som snívala, že budem vojačka a išla som za tým. Osobný príklad je veľmi dôležitý. Veľmi zaujímavé sú diskusie s veteránmi, ktorí pôsobili v zahraničných misiách, a rozprávajú o svojich zážitkoch. Mnohí idú do ozbrojených síl práve pre akciu, pre nasadenie vlastného života,“ zdôraznila.
Výcvik dobrovoľnej vojenskej prípravy trvá jedenásť týždňov. Dobrovoľníci, ktorí musia v roku nástupu dovŕšiť 19 rokov, okrem ubytovania, stravy a výstroje dostanú aj finančnú odmenu. Absolventi sa potom môžu rozhodnúť pre zálohu Ozbrojených síl alebo aktívnu službu.
Vyzbrojený a vybavený od hlavy až po päty
Vojak Andrej zo Strážskeho, ktorý slúži ako strelec v mechanizovanom prápore v Michalovciach, záujemcom ochotne poukazoval, čo všetko si vojak musí nosiť so sebou.
Trojkilovú helmu, samopal, ktorý plne nabitý plne nabitý váži 3,7 kilogramu, nosný modulárny systém, ktorý chráni vojaka pred prienikom guliek.
„Na ňom máme sumky na zásobníky, na bodák, na plynovú masku, lekárničku, kartičku, kde sa vyznačujú zranenie vojaka, maskovacie farby, trubičku s chemolitom na osvecovanie vojaka alebo vytýčenej zóny v noci a mnohé iné,“ vysvetlil.
S tým všetkým musia vojaci absolvovať 5- ale aj 15-kilometrový zrýchlený pochod.
Ešte k tomu treba prirátať 35-litrový batoh, ktorý v závislosti od ročného obdobia váži 20 aj 30 kilogramov.
Niektorým sa vojenčina páči
Osemnásťročný Medzilaborčan Gabriel, žiak Strednej odbornej školy Andyho Warhola, je presvedčený o tom, že by v armáde našiel uplatnenie.
„Najviac ma zaujala vojenská polícia. Viem si predstaviť, že by so to zvládol. Vážne uvažujem nad Vysokou školou policajného zboru v Bratislave,“ povedal.
„Veľmi sa mi to páči. Možno po vysokej škole budem uvažovať nad povolaním vojaka,“ povedal maturant medzilaborského gymnázia Dávid (18).
Najviac ho lákajú špeciálne zložky, piaty pluk v Žiline, ale svoje čaro má preňho aj vojenská polícia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.