SLOVENSKÉ NOVÉ MESTO. Obec Slovenské Nové Mesto v okrese Trebišov patrí medzi sedem tokajských obcí v rámci Vinohradníckej oblasti Tokaj.
Iba rieka Roňava ju delí od spriateleného susedného maďarského mesta Sátoraljaújhely, kde je silná tradícia výroby tokajského vína.
Preto už dávnejšie vznikla na slovenskej strane tradícia Tokaj v Európe, ktorej súčasťou je festival Slovákov žijúcich v zahraničí Dedovizeň.
Vždy na 1. mája sa stretávajú nielen susedia zo širšieho regiónu, priatelia a milovníci folklóru i zábavy, ale radi medzi sebou privítajú aj súbory zo vzdialenejších kútov Európy.
Všetkých spája jeden jazyk, slovenský.
Podujatie pripravuje obec Slovenské Nové Mesto, Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, Košický samosprávny kraj a Matica slovenská.
Odhalili aj pamätník
Organizátori pripravili pre návštevníkov bohatú programovú ponuku a množstvo rôznych sprievodných podujatí.
Program festivalu sa začal ráno Tokajskou kvapkou krvi, darovaním krvi dobrovoľnými darcami, kladením vencov k pamätníku M. R. Štefánika a odhalením obnoveného pamätníka pripomínajúceho veternú smršť v roku 2008. Autorom drevorezby je Erik Trella.
Slávnostný akt odhalenia vykonal starosta obce Ján Kalinič a Monika Smolková, poslankyňa europarlamentu.
Za hojnej účasti návštevníkov sa predstavili folklórne skupiny Strapec z Čerhova, Tokaj z Veľkej Tŕne a Parobci z Dvorianok, účastník šou Zem spieva.
Nemenej folklórnej inšpirácie divákom ponúkli domáce spevácke a tanečné súbory Novomestský strapček, Novomeščanka, Slniečko, Mladosť a mažoretky Black Rose z Borše.
Aj za hranicami sa hlásia k našim tradíciám
Dedovizeň - festival Slovákov žijúcich v zahraničí - ponúkol možnosť prezentovať zvyky Slovákov, ktorí sa za hranicami hrdo hlásia ku krajine svojich predkov.
Predstavili sa folklórne súbory Naša fajta zo Storožnice z Ukrajiny, Národnostný spevácky súbor Kvety Hút z Pálházy v Maďarsku, citarová skupina Žlté drozdy a zmiešaný zbor Harličky zo Sátoraljaújhely.
Na tzv. Gazdovskom dvore sa ukázal majster drevorezby Erik Trella i výrobca fláut, píšťal a trombít Pavol Tomko z Malého Ruskova či rôzni predajcovia púťových atrakcií.
Zaujímavá bola aj výstava obrazov Jany Kadukovej Grunwaldovej, ručné pletenie lana a jarmok tradičných ľudových remesiel.
Rodiny s deťmi si užívali deň aj s hvezdármi a múzejníčkom, ale najväčší záujem bol o maľovanie na tvár.
Večer prišla návštevníkov tohto prvomájového stretnutia zabaviť Eva Máziková a skupina Drišľak.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.