HUMENNÉ. Kým vo vychytených dinosaurích ázijských či amerických púšťach sú stopy a pozostatky prehistorických tvorov vystavené ako vo výkladnej skrini, za ich stopami na území Slovenska sa museli paleontológovia štverať do vysokých kopcov a poriadne namáhať vycvičené oko vedca.
Humenčan Martin Kundrát vystopoval ďalšie dinosaury v našich veľhorách.
Nechodili po horách
Prvú zmienku o výskyte dinosaurov na Slovensku v západnej časti Vysokých Tatier publikoval v roku 1976 ich objaviteľ Milan Sýkora s ďalšími kolegami.
Po takmer štyridsiatich rokoch sa naši paleontológovia Milan Sýkora a Martin Kundrát vydali na lov opäť.
Úlovok bol nečakaný.
„Lokalita je pre slovenskú dinosaurológiu mimoriadne vzácna. Nachádza sa vo vysokej nadmorskej výške. To však neznamená, že dinosaury holdovali horskej turistike. Pravdou je, že sedimenty, v ktorých sa stopy zachovali, sa vytvorili stovky kilometrov od Slovenska takmer na úrovni vtedajšieho postupujúceho mora. Vrstvy so stopami boli neskôr horotvornými procesmi transportované na územie Slovenska a vyzdvihnuté bližšie k hviezdam. Takýto je náš skromný spolok dinosaurov,“ vysvetľuje svetovo uznávaný paleontológ Martin Kundrát z Centra interdisciplinárnych biovied, Technologický a inovačný park, UPJŠ v Košiciach.
Stopy patria dinosaurom starým 200 miliónov rokov, ktoré tu pobehovali na rozhraní triasu a jury.
„Hovoríme o takom slovenskom à la Jurskom parku,“ zdôrazňuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.