MICHALOVCE. V Michalovciach zaznamenali pacientov s osýpkami, ako prvý o tom informoval Denník N na svojom webe.
Ako v pondelok uviedol hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas, prípady zaznamenali od 7. do 24. mája.
Podľa úradu verejného zdravotníctva ani jeden z pacientov nebol očkovaný. Tri prípady prišli s osýpkami z Veľkej Británie.
Úrad verejného zdravotníctva tvrdí, že prijal potrebné opatrenia, aby sa osýpky ďalej nešírili.
"Pacientom bola nariadená izolácia a očkovanie u všetkých vnímavých osôb, ktoré s chorým prišli do priameho kontaktu," poznamenal Mikas.
V nemocnici izolovali 11 pacientov
V michalovskej nemocnici zachytili prvé tri prípady zavlečenia osýpok do regiónu pred dvoma týždňami.
Následne sa ďalšími testami ochorenie potvrdilo u dvoch pacientov.
„V priebehu minulého týždňa bolo zachytených ďalších osem prípadov, u ktorých je vysoko pravdepodobné, že ide o osýpky. Stále však prebiehajú testy, ktoré to musia potvrdiť. Vzhľadom na toto ochorenie sme v michalovskej nemocnici doposiaľ izolovali spolu 11 pacientov,“ informovala Jana Fedáková, špecialistka pre komunikáciu siete nemocníc Svet zdravia.
Chorí sú z Drahňova
Podľa našich informácií tínedžeri nakazení osýpkami pochádzajú z obce Drahňov v Michalovskom okrese.
Potvrdil to starosta obce Tibor Jasovský (nez.).
„Urobili sme to, čo nám Regionálny úrad verejného zdravotníctva odporučil,“ povedal.
V praxi to znamená, že informáciu o výskyte ochorenia zverejnili v obecnom rozhlase i na úradnej tabuli úradu.
„Žiadne ďalšie opatrenia nebolo potrebné robiť,“ dodal.
Dôvod na paniku nevidí. „Všetko je pod kontrolou. Vieme, čo máme robiť, s hygienikmi komunikujeme. To je základ,“ uzavrel starosta Jasovský.
Mikas hovorí o potrebe očkovania
Ako uviedol hlavný hygienik, prípady osýpok na Slovensku budú hlásiť do Európskeho systému rýchleho varovania.
„Množstvo epidémií osýpok v krajinách Európskej únie je dôkazom, že ochorenie neustále cirkuluje v populácii. Vzhľadom na pokles zaočkovanosti na Slovensku sa nedá vylúčiť ďalší import ochorení na naše územie. V tomto prípade je potrebné neustále zdôrazňovať význam očkovania, nakoľko ide o jedinú špecifickú prevenciu tohto vysoko nákazlivého ochorenia,“ dodal.
Spomenul, že ÚVZ SR aj naďalej pozorne monitoruje epidemiologickú situáciu vo výskyte osýpok na Slovensku aj v Európe a v prípade jej zmeny okamžite prijíma všetky potrebné opatrenia.
"Verejnosť pravidelne informujeme o aktuálnej epidemiologickej situácii," uzavrel.
Podobné prípady sa už tento rok vyskytli
Podobné prípady sa u nás už tento rok vyskytli.
V Bratislave začiatkom roka hospitalizovali s osýpkami šesť ľudí, v apríli ich dostali dvaja Slováci, ktorí pracovali v Rakúsku.
Prípadov osýpok pribúda najmä pre pokles zaočkovanosti u nás. V minulosti bolo zaočkovanie u nás veľmi vysoké, teraz pôsobením rôznych antivakcinačných kampaní počet zaočkovaných detí klesá.
Podľa Jána Mikasa, ak klesne počet očkovaných detí, môže prísť k opätovnému šíreniu niektorých ochorení, ktoré sme tu už roky takmer nemali. Ide napríklad o osýpky, mumps či čierny kašeľ.
Dnes sa deti povinne očkujú proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, detskej obrne, vírusovej hepatitíde B, invazívnym hemofilovým nákazám, pneumokokovým invazívnym ochoreniam, osýpkam, mumpsu a ružienke.
Posledná kontrola zaočkovanosti sa u nás robila vlani v auguste a úroveň očkovania proti osýpkam, mumpsu a ružienke je pod úrovňou 95 percent.
Zaočkovanosť proti osýpkam, ružienke a mumpsu (MMR ) u detí s ročníkom narodenia 2015 dosiahla v Prešovskom kraji 95,2 % a v Košickom kraji 95,5 %, informovali nás hygienici.
Pediater Žužo: Deti zo zahraničia doočkujem
Podľa oslovených pediatrov z Michalovského a Humenského okresu je problém s očkovaním detí hlavne vo veľkých mestách.
Menšie mestá a obce s tým problém nemajú.
„Nikdy doposiaľ som po očkovaní MMR, teda proti osýpkam, mumpsu a ružienke, nezaznamenal u detí žiadnu reakciu. Nevidím súvislosť medzi chorobami, o ktorých sa píše, ako napríklad autizmus, a očkovaním,“ hovorí všeobecný lekár pre deti a dorast Jaromír Žužo, ktorý ordinuje v ambulancii v Pavlovciach nad Uhom.
Ako pediater pracuje už takmer štvrťstoročie, v obvode má tisícku detí. Ich rodičia podľa jeho slov očkovanie „neriešia“.
„Rodičom vysvetlím, aké problémy choroba spôsobuje, aké riziká hrozia. Snažím sa ich presvedčiť po dobrom. Nemám s tým problém,“ hovorí.
S deťmi zo zahraničia komplikácie nemá.
„Väčšina detí narodených v zahraničí príde už zaočkovaná. Rodičia prinesú z Anglicka červenú knižku s očkovaniami. Uznávam ich. Len mizivé percento očkovanie nemá. Doočkujem ich v neskoršom veku. Poisťovňa to akceptuje. Keď tam chcú rodičia pracovať, musia mať zaočkované deti,“ vysvetľuje.
Spresňuje, že ide o jeden – dva prípady z desiatich.
„Nemám problém s tým, že by rodičia neprišli s deťmi na očkovanie. Sú vďační za všetko. V Anglicku sa im zrejme nevenujú tak, ako by si predstavovali,“ uzatvára.
Pediater Polakovský: Antivakcinačná kampaň slabne
S očkovaním má dobré skúsenosti aj pediater s tridsaťročnou praxou Peter Polakovský z Humenného. Pokladá ho za veľmi dôležité.
„Až 99 percent mojich detí je zaočkovaných. V celom obvode nemám zaočkované len jedno dieťa,“ spresňuje.
Očkoval aj deti migrantov v záchytnom tábore, ktoré sa s rodinami presídlili do Spojených štátov.
Obdobie silnej antivakcinačnej lobby už podľa neho zoslablo.
„Istý čas bolo veľmi silné. Rodičia váhali s očkovaním, pýtali sa. Už to pominulo. Rodičia si stále viac uvedomujú, že hrozba infekčných ochorení je u neočkovaných detí väčšia ako u očkovaných a postupne sa to vracia do starých koľají. Rodia stále viac a viac veria očkovaniu,“ hovorí zo skúseností.
Nižšia zaočkovanosť je podľa neho vo väčších mestách.
„Rodičia si myslia, že je moderné a zdravšie nedať deti zaočkovať. Na vidieku a v menších mestách je situácia v tomto smere lepšia,“ dodáva.
Správu budeme aktualizovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.