MICHALOVCE. Zhruba polročné dieťa nechali nezodpovední rodičia v pondelok okolo štvrtej hodiny popoludní v zamknutom aute na jednom z michalovských parkovísk.
Po upozornení od všímavého občana prišla na miesto hliadka mestskej polície a celý prípad potom začala riešiť aj štátna polícia.
Dieťaťu sa našťastie nič nestalo.
Ľudia sú od tragédie všímavejší
Začiatkom júna sa stala obrovská tragédia v Trstenej na Orave, kde matka išla na vyšetrenie do nemocnice a nechala v rozpálenom aute svoju 2,5-ročnú dcéru.
Keď sa po ňu po štyroch hodinách vrátila, dievčatko nedýchalo. Záchranári mohli skonštatovať už len jej smrť, keďže jej namerali teplotu 40,6 °C.
Po zbytočnej smrti malej Sabinky si začali ľudia viac všímať, či v tomto horúcom počasí nie sú v aute zabudnuté deti.
Predminulý víkend sa vďaka všímavému Trenčanovi podarilo pri jednom z tamojších obchodných centier zachrániť poldruharočného chlapčeka.
Privolaní hasiči rozbili zadné sklo a poriadne spoteného chlapčeka vytiahli z auta. Potom ho odovzdali záchranárom, ktorí ho previezli do trenčianskej nemocnice.
Spalo v aute s trebišovskou značkou
V pondelok sa stal podobný prípad aj na Zemplíne.
Michalovčan zverejnil na sociálnej sieti príspevok o tom, čo videl, keď išiel okolo jedného zo zaparkovaných áut s trebišovským evidenčným číslom.
„Stačí dieťaťu na 8 cm pootvorené okno v aute na parkovisku ? Asi 25 stupňov je vonku. A rodičia vyše 15 minút nemajú záujem o dieťa,“ uviedol s tým, že volal aj políciu a všetko dopadlo dobre.
Ako informoval náčelník Metskej polície v Michalovciach Dušan Šanta, pri aute sa už v čase príchodu hliadky nachádzala aj matka dieťaťa, ktorá príslušníkom povedala, že dieťa bolo vo vozidle približne päť minút.
Bábätko bolo v poriadku. "Poznačili sme si jej nacionálie, vieme, o koho ide a bola upozornená," vysvetlil.
Oznamovateľ sa na mieste podľa Šantu už nenachádzal, informácie o tom, ako dlho bolo dieťa v aute bez dozoru, získali len od jeho matky. Prípad postúpili štátnej polícii.
"Na základe zverejnených skutočností v danom prípade už polícia koná, okolnosti preveruje a v zákonom stanovenej lehote rozhodne o postupe," dodala košická krajská policajná riaditeľka Jana Mésarová.
Nehoda rodiča môže ohroziť aj dieťa
Príspevok zdieľala aj Polícia SR a strhla sa pod ním vášnivá diskusia.
Aj napriek sčasti otvorenému oknu totiž mohlo byť v aute v tom čase vyše 32 stupňov.
Diskutujúci upozorňovali, že aj v takomto prípade hrozí smrť z prehriatia a nevylúčili možnosť únosu alebo vykradnutie motorového vozidla.
Niektorí odporúčali, aby rodičia pri podobných prípadoch mysleli aspoň trochu dopredu a premýšľali tiež, že deti môžu doplatiť napríklad aj na náhlu zmenu ich zdravotného stavu.
„Ľudia si neuvedomujú jednu vec. Aj keď idem len na skok, že vybrať si peniaze z bankomatu, tak sa mi môže čokoľvek stať (odpadnem, zrazí ma auto, proste čokoľvek) a to dieťa je odsúdené na smrť. Mňa prefackajú, preberú - ocitnem sa v nemocnici a nič mi nebude, ale to už môže byť neskoro a to dieťa za to zaplatí životom,“ uviedol jeden z rodičov.
Čo radí v takýchto prípadoch polícia
* Ak sa stanete svedkom, resp. vidíte dieťa v aute bez prítomnosti rodičov, volajte IHNEĎ na 112 alebo 158 alebo 150.
* Nechať dieťa vo vozidle bez dozoru je nezodpovedné a rodičia by to robiť nemali vôbec. Neraz sa stalo, že takto zabudnuté dieťa malo zdravotné problémy, dokonca sme zaznamenali aj prípady smrti.
* Rodičia, ktorí nechajú svoje dieťa v aute bez dozoru, by si mali uvedomiť aj možné trestnoprávne následky. Podľa právnej kvalifikácie skutku, by však mohlo ísť o trestný čin opustenie dieťaťa (§ 206)
* V takom prípade hrozí trest odňatia slobody na jeden až päť rokov a v prípade dieťaťa mladšieho ako šesť rokov hrozia tri až desať rokov.
* Ak vidíte v zamknutom aute dieťa bez dozoru rodičov, starostlivo zvážte ako budete postupovať. Riaďte sa vlastným rozumom vždy a my budeme na vašej strane.
* Ak je to možné a aj situácia to dovoľuje, je potrebné zabezpečiť prítomnosť majiteľa vozidla, napríklad dať ho vyhlásiť v nákupnom centre cez informačný stánok alebo cez SBS službu.
Ak si nevie sám poradiť, odporúčame zavolať políciu, hasičov, prípadne linku 112, kde je okamžite ponúknutá rada a pomoc ako postupovať.
* Na otázku, či rozbiť sklo sa nedá odpovedať jednoznačne, keďže na jednej strane riskujete, že sa dopustíte protiprávneho konania poškodením cudzieho majetku.
* Ak by však išlo o prípad krajnej núdze, a konanie by spĺňalo všetky zákonné podmienky na takéto konanie, mohli by ste postupovať aj takýmto spôsobom.
* Je však na zvážení, či takéto konanie spĺňa všetky podmienky protiprávnosti v prípade krajnej núdze.
Zdroj: FB polícia SR
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.