HUMENNÉ,VINNÉ. Stredoškoláci z troch humenských stredných škôl sa vydali po stopách partizánskych bojov nad obcou Vinné.
Pochod vďaky zorganizoval Neinvestičný fond Hotelovej akadémie a finančne ho podporil aj Prešovský samosprávny kraj (PSK).
Symbolický dátum
Takmer 130 žiakov hotelovej akadémie, strednej zdravotníckej školy a strednej odbornej školy polytechnickej sa vydalo priamo na miesta, kde voľakedy operovali partizánske skupiny.
Pochod vďaky symbolicky pripadol práve na deň, keď pred 77 rokmi hitlerovské Nemecko napadlo Sovietsky zväz a začala sa Veľká vlastenecká vojna.
„Som presvedčený, že úlohou stredných škôl v Prešovskom kraji je nielen vychovať dobrých odborníkov, ktorí sa uplatnia v pracovnom živote, ale aj ľudí vysokých morálnych kvalít s poznaním histórie. V poslednom čase sa veľmi veľa hovorí o tom, že v našej krajine opäť vystrkuje rožky neofašizmus, preto sme zorganizovali podujatie, ktoré pripomína jednu z najslávnejších kapitol našej novodobej histórie, Slovenské národné povstanie,“ vysvetlil dôvody Ivan Hopta, poslanec zastupiteľstva PSK.
Nemci obec vypálili
Myšlienka vytiahnuť stredoškolákov z učební do prírody a ukázať im priamo v teréne miesta, kde naši predkovia bojovali proti fašizmu, sa stretla u vedenia stredných škôl s veľkým pochopením.
Žiaci sa sústredili pri pamätníku nad obcou Vinné, ktorý je venovaný prvej partizánskej skupine Jánošíkovej družine v našom regióne z roku 1942, ktorej velil Pavol Boroš.
Okrem nej tu pôsobili aj partizánske skupiny Pugačov, Veža či Jastrib.
Nemci sa obyvateľom Vinného za podporu partizánov kruto pomstili. Tridsiateho októbra 1944 vtrhli do obce, vypálili ju a siedmich ľudí zabili.
Aj o týchto zverstvách účastníkom Pochodu vďaky Vinné – Humenné, ku ktorým sa pridali aj žiaci miestnej základnej školy, porozprával starosta Marián Makeľ.
Videli aj zemľanku
Potom sa žiaci vydali cez les do Humenného, prešli popri zemľanke, kde sa partizánska skupina zdržiavala. Pochutili si na guláši.
„Nevedeli sme, ako žiaci zvládnu desaťkilometrový pochod lesným terénom, preto sme zvolili takúto trasu,“ povedal poslanec Hopta.
Bol by rád, keby sa z pochodu stala tradícia a zapájalo sa do nej viac škôl.
Účastníkom pochodu bude akciu pripomínať pamätné tričko.
Žiakom sa pochod páčil
Stredoškoláci podujatie ocenili.
„V prvom rade je to dobré pre žiakov, viac sa zblížime s učiteľmi, spoznáme les, prírodu a v neposlednom rade aj našu históriu. Treba si ju pripomínať, nezabúdať na to, že tu boli ľudia, ktorí nás ochraňovali a boli tu pre nás,“ povedal Lukačovčan Martin Hreško (17), žiak SOŠ polytechnickej.
„Aby mladí aj takouto formou poďakovali za obetu iných. Niekedy život nebol taký ľahký a my si to často neuvedomujeme,“ dodala Nikoleta Kislanová (16) z Humenného, žiačka strednej zdravotníckej školy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.