HUMENNÉ. Počas bojov o Humenné pred 104 rokmi tu ležali vojaci v zákopoch, v auguste 1968 v kukurici nad kostolíkom stáli sovietske tanky s hlavňami namierenými na mesto.
Kalvária v Humennom je nielen miesto, kde sa utiekali veriaci, ale odohrávali sa tam aj pohnuté udalosti našich dejín.
Je národnou kultúrnou pamiatkou a spolu s košickou a prešovskou kalváriou ju košický arcibiskup metropolita mons. Alojz Tkáč v roku 1999 vyhlásil za pútnické miesto.
Na prázdnych svahoch nad mestom, v jeho severnej časti bol malý kalváriový kostol so šiestimi kaplnkami postavený v roku 1758.
Vznikol z nadácie humenského dekana, farára a titulárneho kanonika Martina Ivanovicsa a zo zbierok veriacich.
Na konci 19. storočia kostol potreboval rozsiahlu generálnu opravu.
Na podnet Augustína Szkurkaya, humenského farára a titulárneho opáta, bol v roku 1891 z výnosov zbožných základín postavený na pôvodnom mieste nový kostol, ktorý zasvätili Panne Márii Sedembolestnej.
Pred ním stoja tri kríže – ústredný kamenný s liatinovým korpusom ukrižovaného a po stranách dva drevené kríže s plechovými figúrami lotrov.
Ďalšie kaplnky na Humenskej kalvárii boli postavené v rokoch 1911 – 1912.
Vtedy bola zároveň vykonaná aj generálna oprava kalváriového kostola a starých kaplniek, čím kalvária získala spolu 13 murovaných kaplniek.
Munícia nevybuchla
Pred sto rokmi sa na humenskej kalvárii zvádzali tuhé boje o mesto. Ruská delostrelecká batéria nad kostolíkom Sedembolestnej Panny Márie ostreľovala nepriateľské vojská.
Jedna strela zasiahla aj kostolík, no stalo sa čosi nevídané. Neublížila mu.
Bojové operácie zasiahli naše územie už niekoľko týždňov po vypuknutí prvej svetovej vojny.
V novembri 1914 ruské vojská prenikli cez Sninu až do Humenného. Mesto bolo dôležitou strategickou železničnou stanicou smerom na poľskú pevnosť Przemysl.
„Ruské vojská sa prekvapujúco rýchlo dostali na územie rakúsko–uhorskej monarchie. Už 23. novembra 1914 obsadili Humenné. Velenie rakúsko-uhorskej armády reagovalo ústupom z mesta na výšiny k obciam Brekov, Myslina a Závadka. Situácia bola veľmi nepríjemná. Vojenská pomoc z pevnosti Przemysl bola vylúčená,“ hovorí Martin Drobňák, predseda Klubu vojenskej histórie Beskydy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.