TREBIŠOV. V uplynulých dňoch vystrašila veterinárov správa, že v okrese Trebišov našli mŕtveho diviaka.
Odobratá vzorka však nepotvrdila obávanú chorobu africký mor ošípaných (AMO).
Aj napriek tomu sú naďalej v pohotovosti všetky zložky veterinárnej i potravinovej služby.
„Okres Trebišov hraničí s Ukrajinou a Maďarskom, so štátmi, v ktorých bol zaznamenaný a nahlásený výskyt afrického moru u diviakov v nebezpečnej blízkosti približne 13 - 15 km od slovenských hraníc. Slovensko susedí, s výnimkou Rakúska, so štátmi s výskytom afrického moru u diviakov, ale aj domácich ošípaných," informoval nás riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) v Trebišove Stanislav Kovalík.
Monitorujú diviaky i domáce chovy
Štátna VPS SR už dávnejšie prijala opatrenia na monitorovanie prípadného výskytu ochorenia tak u diviakov, ako u aj domácich ošípaných.
Okres Trebišov, ktorý susedí so štátmi s výskytom AMO, bol celý vyčlenený ako nárazníková oblasť, v ktorej platia opatrenia vydané RVPS Trebišov.
Sú určené pre užívateľov poľovných revírov, pre chovateľov ošípaných, registrovaných aj neregistrovaných.
Odborníci vykonali súpis všetkých chovateľov týchto zvierat a počty chovaných ošípaných.
Chovatelia sú povinní nahlásiť poverenému úradnému veterinárnemu lekárovi všetky uhynuté ošípané, zabezpečiť odber vzoriek a zabezpečiť odvoz kadáverov do spracovateľského podniku.
Ďalej musia bezodkladne hlásiť všetky choré ošípané s príznakmi AMO poverenému veterinárnemu lekárovi a trebišovskej RVPS.
Platia zásady biologickej bezpečnosti
Ošípané musia chovatelia držať v uzavretých priestoroch, nesmú na kŕmenie použiť vedľajšie živočíšne produkty z diviačej zveri.
Rovnako sú povinní prijať opatrenia na zamedzenie vniknutia diviakov do areálu farmy, prípadne kontaktu s uhynutými diviakmi, krmivom a stelivom, zamedziť kontaktu ošípaných s ulovenými a uhynutými diviakmi, ich časťami alebo výrobkami z diviačieho mäsa.
Tiež musia dodržiavať zásady biologickej bezpečnosti – prezliekanie ošetrovateľov a návštevníkov farmy, pred vstupom musia byť dezinfekčné rohože. Krmivo pre ošípané sú povinní skladovať mimo dosahu diviakov a minimálne 90 dní skladovať podstielkovú slamu mimo dosahu diviakov.
Takisto sú povinní 24 hodín vopred ohlásiť na RVPS domácu zabíjačku.
Dozorujú aj farmové chovy
„Ďalej naša RVPS vydala opatrenia pre farmové chovy diviačej zveri a opatrenia pre užívateľov poľovných revírov, ktorí sú povinní na základe toho odoberať vzorky od ulovených a nájdených uhynutých diviakov. Užívatelia poľovných revírov vykonávajú intenzívny celoročný lov diviačej zveri za účelom monitoringu a znižovania denzity diviačej populácie,“ zdôraznil Kovalík.
Monitorovanie v chovoch domácich ošípaných je zabezpečené v akreditovanom laboratóriu VÚ Zvolen.
K dnešnému dňu od začiatku tohto roka bolo na túto chorobu v okrese Trebišov vyšetrených 520 diviakov s negatívnym výsledkom.
V prípade prenosu nákazy na domáce ošípané môže spôsobiť ochorenie značné ekonomické straty podľa počtu, veľkosti chovov ošípaných a rozsahu postihnutého územia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.