HUMENNÉ. Vihorlatské múzeum pripravilo už 14. ročník medzinárodného výtvarného plenéru insitných umelcov Insita 2018.
Desať výtvarníkov a rezbárov zo Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska tvorili svoje diela priamo pred zrakmi návštevníkov skanzenu a zámku. Stanú sa súčasťou zbierkového fondu múzea.
Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Pracoval na plastike pustovníka
Stropkovčan Peter Mušinský starší bol na plenéri v Humennom prvýkrát. Pre krátkosť času si pri tvorbe plastiky pustovníka pomohol motorovou pílou.
„Detaily doťahujem dlátom,“ hovorí. Rezbárskemu umeniu sa venuje už vyše 40 rokov, intenzívne po odchode do dôchodku. Spolu so synom majú rezbársku dielňu. Bez problémov si poradia aj so štvormetrovou plastikou. Najbližšie sú mu ľudové motívy, nevyhýba sa ani sakrálnej tematike.
„Pracoval som ako strojár. Rezbárčinu som bral ako koníček. Nenudím sa, som stále v pohybe a robím to, čo ma baví,“ dodáva.
Po parku sa prechádza slon
Pražanka Alexandra Dětinská sa na humenský plenér vopred pripravila. „Zámok som videla len na obrázku. Naživo je úžasný. Skanzen s modrou chalúpkou s muškátmi v oknách je nádherný,“ hovorí.
Do zámku priniesla radosť a optimizmus. Na jej obraze po zámockom parku chodí slon, zebra a leopard.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.