OSADNÉ. Lesoochranárske zoskupenie Vlk navrhuje nulovú kvótu lovu vlka v tohtoročnej poľovníckej sezóne.
Dôvodí účinnou sanitárnou službou vlka v prírode v prípade diviačej zveri nakazenej africkým morom ošípaných (AMO).
Štátne inštitúcie zatiaľ jednoznačné stanovisko nemajú. Rozhodnutie padne v októbri.
Nulová kvóta - preventívne opatrenie
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka po dohode s ministerstvom životného prostredia určuje ročnú kvótu lovu vlka dravého na Slovensku.
Lesoochranárske zoskupenie Vlk nedávno navrhlo celoplošnú celoročnú ochranu vlkov na jednu poľovnícku sezónu.
Nulovú kvótu lovu vlkov považuje za nevyhnutné opatrenie zamerané na prevenciu šírenia afrického moru ošípaných v populácii diviačej zveri.
„Máme vedecké dôkazy z minulých rokov vo vzťahu vlka a klasického moru ošípaných. Vlk sa tu ukazuje ako mimoriadny efektívny likvidátor tohto typu choroby,“ zdôrazňuje náčelník Vlka Juraj Lukáč.
„Diviak, infikovaný klasickým alebo africkým morom, stráca plachosť, je v horúčkach, je veľmi ľahkou korisťou pre vlka. Vlk vždy v prírode uloví to, čo je najľahšou korisťou,“ vysvetľuje.
Loví selektívne
Kým zvýšený odstrel diviačej zveri znamená náhodný odstrel nakazených i zdravých jedincov, vlk selektívne loví len choré zvieratá.
„Efektívnosť je podstatne vyššia. Diviak je v našom prostredí jeho najčastejšou lovnou zverou. Máme vedecké údaje, že tam, kde sa vlk vyskytoval v dostatočnom množstve, neexistoval klasický mor ošípaných. To sú preukázané fakty,“ hovorí Lukáč.
Odvoláva sa na výskum Jany Strnádovej z rokov 1994 – 1998.
Tá zistila, že až 92,9 percenta katastrov s výskytom klasického moru u diviakov sa v sledovanom období nachádzalo mimo súvislého areálu rozšírenia vlkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.