BAČKOV. Kultúrno-spoločenský ruch v obci Bačkov (okres Trebišov), ukrytej pod Slanskými vrchmi, by mohli závidieť obyvatelia nielen okolitých obcí regiónu.
V obci si nenechajú ujsť žiaden významný deň, aby nepripravili rozsiahly program pre mládež i dospelú populáciu.
Či už ide o významný Deň Zeme, Deň detí, spievanie kolied, modelovanie snehuliakov a betlehemov.
Mnohí sa vidia i v Obecnom múzeu, kde sú uložené vzácne artefakty o zložitej histórii tejto vojnou skúšanej a vypálenej obce.
Medzi významné aktivity patrí dvojdňové stretnutie rezbárov z celého Zemplína Odklínanie dreva.
V každom ročníku dominovala hlavná myšlienka zhmotnená do rezbárskeho výstupu.
Tohto roku to bola tvorba obecných lavičiek, ktoré budú zdobiť nielen malý parčík pri obecnom úrade, ale podľa požiadaviek Bačkovčanov ich rozmiestnia po obci.
Rezbárske zručnosti
„Obec poskytla účinkujúcim materiálne zabezpečenie, takže svoje práce predviedlo niekoľko rezbárov so skúsenosťami. Teší nás, že zanechali po sebe veľmi efektné diela,“ povedal nám jeden z organizátorov, domáci rezbár Ján Kešeľ.
Počas dvoch dní sledovali usilovné majstrovské ruky nielen miestni občania, ale aj okoloidúci.
Už tradične zaujali Jarkovci z Čičavy, ktorí sa na tejto akcii prezentujú rok čo rok.
Zručnosť ľudia obdivovali aj u Blažeja Šipláka z Trebišova, Pavla Tomka z Nového Ruskova, Dušana Antolika zo Sniny, Vladimíra Kužmu z Humenného a Jána Kešeľa z Bačkova.
Veľmi zaujímavé boli aj sprievodné akcie pre žiakov Súkromnej základnej školy z Bačkova. Svoju kreativitu prezentovali deti od najmenších po tínedžerov.
V sobotu popoludní pokrstili rozsiahlu knihu o histórii Bačkova, ktorej autormi sú Rastislav Hreha, Peter Kónya, Martin Molnár, Martin Urban a Jozef Nemčík.
A ďalšiu knižku Čriepky minulosti...abo jak še dakedi u Bačkove hutorelo zostavila Anna Senyková, rodená Bačkovčanka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.