Členovia Klubu vojenskej histórie (KVH) Beskydy sa lokalizáciou a obnovou vojnových cintorínov z prvej veľkej vojny zaoberajú už vyše desaťročie.
Výskum vojnových cintorínov sa im podarilo ukončiť pred ôsmimi rokmi.
Identifikovali 200 lokalít v šiestich okresoch severovýchodnej časti Slovenska.
Z mnohých pietnych miest sú dnes národné kultúrne pamiatky.
„Nehovoríme o takých miestach, aké si bežný človek pod pojmom cintorín predstavuje. Často je to napríklad skupina troch hrobov v rámci civilného cintorína. Väčších cintorínov narátame stovku,“ hovorí predseda klubu historik Martin Drobňák.
Cintorín v Zbudskej Belej ostáva skrytý
Lokalít, ktoré majú archívne podchytené, ale ešte ich fyzicky nenašli, je podľa neho necelá desiatka.
„Napríklad cintorín v Giraltovciach je na mieste civilného cintorína. Nevieme, v ktorej časti sa presne nachádzal, vieme len, že existoval,“ dopĺňa podpredseda klubu Radoslav Turik.
Jediný zatiaľ neobjavený ostáva cintorín v Zbudskej Belej.
„Ide o cintorín Zbudská Belá III. Vieme, že pravdepodobne je to cintorín vo Valentovciach, to je lesný cintorín mimo obce,“ dodáva.
Druhým problémom je podľa M. Drobňáka skutočnosť, že miestni ľudia im hlásia nálezy masových šácht a cintorínov, ktoré historici v archívoch nemajú zaznamenané.
„Aj keď neexistuje relevantný dokument, neznamená to, že cintorín tam nie je.
Nevieme to však overiť a preukázať archívnymi dokumentmi,“ hovorí.
Podľa R. Turika sa taká skutočnosť v praxi nedá overiť.
„Podujať sa na boj so štátnymi orgánmi a urobiť archeologický výskum je behom na dlhé trate. Môžeme predpokladať, že ide o vojnový hrob, nemôžeme ho ale narušiť,“ zdôrazňuje.
Presné počty sa nedajú zistiť
Rovnako problematické je určiť presný počet padlých a pochovaných vojakov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.