HUMENNÉ. Paleontológ Martin Kundrát, humenský rodák, je v Číne.
Na mesačný pracovný pobyt odcestoval na pozvanie druhej strany aj napriek tomu, že mu Agentúra na podporu výskumu a vývoja (APVV) neschválila grant.
Tento postoj ho neodradil, aby aj naďalej reprezentoval Slovensko. S čínskymi kolegami pokračuje v začatej práci.
"V Číne absolvujem sériu dôležitých stretnutí, aby sa vyjasnila pozícia slovenského vedeckého partnerstva. Prizvali ma tiež na analýzu nových nálezov,“ povedal pred odchodom.
S čínskymi partnermi má rozbehnutú niekoľkoročnú úspešnú spoluprácu.
„Projekt APVV bol v podstate založený na parciálnych úspechoch, ktoré sme v Číne už dosiahli. Mal sa odvíjať od nálezov, ktoré sme za posledné roky realizovali. Bez ohľadu na stratu podpory pokračujeme v spracovaní fosílneho materiálu. Navštívim tiež novú lokalitu v odľahlej časti severovýchodnej Číny,“ informoval.
Sopečný popol všetko uchoval
Projekt APVV mal operovať na teritóriu niekoľkých čínskych provincií, vrátane vnútorného Mongolska a Liaoningu.
„Vo vnútornom Mongolsku sme obhliadli niekoľko potenciálnych lokalít, na ktorých sme mali pracovať. Provincia Liaoning je však výnimočná. Predstavuje akúsi paleontologickú mekku súčasnosti. Mohli by sme ju rovno nazvať prehistorickými Pompejami. Unikátnym spôsobom sa tu zachovali desaťtisíce skamenelín v mohutných vrstvách sopečného popola,“ vysvetlil vedec.
Kukuričné polia v Liaoningu vedcov nepomýlili
„Liaoning je jedno veľké kukuričné pole. Zakopete ale hlbšie a ocitnete sa v inom svete. Svete skamenelín. Pred 130 miliónmi rokov sa v tejto časti Číny začala veľmi silná vulkanická činnosť. Pokračovala ďalších 10 miliónov rokov. Počas tohto obdobia sopky chrlili tony jemného sopečného popola. Žila tu veľmi bohatá fauna, ktorá čelila opakovaným sopečným katastrofám a opätovne povstala doslova z popola,“ objasnil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.