HUMENNÉ. Valaškovský most ponad rieku Laborec v Humennom si pamätá veľa.
Postavili ho v prvom roku minulého storočia rovnakou technológiou ako slávnu Eiffelovku či legendárny Titanic. Prežil dve svetové vojny, povodne.
Vlani ho vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku, vynovili a nasvietili.
Most patrí medzi najstaršie technické pamiatky v meste.
V roku 1900 ho postavili na mieste dreveného technológiou horúceho spájania nitov.
„Plechové nosníky sa spájali nitovaním. V malých vyhniach nahrievač nahrieval nity. Žeravý nit potom veľkými kliešťami podal podávačovi. Ten strčil nit do otvoru a z druhej strany ďalší robotník veľkým, dvojkilovým kladivom s pologuľovitým otvorom v strede búchal po ňom dovtedy, kým nevyformoval hlavičku nitu a pritiahol tak vlastne plech k plechu. Podávač všetko z druhej strany istil kladivom,“ opisuje v skratke dnes už pamätnícku technológiu amatérsky historik, 77-ročný Michal Kirschner a dodáva: „Jedna partia dokázala urobiť za deň až dvesto nitov. Bola to ťažká práca. Chlapi sa pri tom poriadne nadreli.“
Rovnakou technológiou postavili aj parížsku Eiffelovku či Titanic.
Informácie o vybudovaní mosta sú na dvoch tabuliach na jeho zábradlí. Postavila ho Maďarská kráľovská stavebná kancelária v Sátoraljaújhely.
Má 680 štvorcových metrov a do 70. rokov minulého storočia slúžil autám i chodcom. Dnes už len peším a cyklistom.
Bojovalo sa blízko mosta
Oba svetové vojnové konflikty zasiahli Humenné. Valaškovský most bol v oboch dôležitým miestom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.