HUMENNÉ. Storočnicu vzniku Československej republiky si na Gymnáziu arm. gen. L. Svobodu pripomenuli zaujímavou výstavou.
Gymnazisti priniesli z domu rôzne dokumenty či retro predmety, zo školského archívu ich doplnili o dobové propagačné materiály.
Žiakom prednášal historik a spisovateľ Dušan Kováč, humenský rodák a absolvent školy.
Žiaci boli aktívni
Učitelia a žiaci nazvali výstavu Made in Czechoslovakia.
„Žiaci dostali za úlohu priniesť rôzne predmety, ktoré boli vyrobené v Československu. Každá trieda si pripravila projekt k významnej udalosti spoločných dejín od vzniku republiky až po jej zánik,“ povedal učiteľ dejepisu Radoslav Turik.
Najstarším exponátom bola próza Jozefa Miloslava Hurbana Olejkár z roku 1929.
Nechýbali obaly zo sladkostí, pochutín, žuvačiek, školské potreby, ceruzky s portrétmi štátnikov Pražskej jari, vlajočky, odznaky, známky, peniaze, medaily, staré fotoaparáty, gramofón, platne, písací stroj, vojenské knižky či pionierske zápisníky.
„Výstavu sme doplnili o rôzne dobové propagačné predmety. Vystavili sme množstvo materiálov, ktoré sa voľakedy dávali na nástenky. Máme aj moderné kópie rôznych dôležitých historických zmlúv a dokumentov,“ dodal.
Čo našla na povale
Štvrtáčka Viktória Švigárová priniesla na výstavu pionierske zápisníky a dobové časopisy.
„Našla som ich u babky na povale. Rada sa tam prehrabávam. História ma veľmi zaujíma, chcem sa ňu zaoberať,“ priznala sa.
Najviac ju zaujali obaly z potravín. „Neviem si predstaviť, že by som si dnes odkladala obaly z jedál. Ľudia si ich uchovali 30, ba i 50 rokov,“ dodala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.