REMETSKÉ HÁMRE. Lesoochranárske zoskupenie Vlk nedávno na sociálnych sieťach upozornilo, že prírodným rezerváciám na Slovensku, vrátane lesov okolo Morského oka, hrozí masívny výrub.
„Vihorlatský prales bol vďaka zachovalým bukovým pralesom s 240-ročnými exemplármi dokonca vyhlásený za lokalitu Svetového dedičstva UNESCO. Najnovšie však Štátne Lesy SR požiadali o rúbanie v tejto rezervácii, rovnako ako aj v ďalších rezerváciách na celom Slovensku. Začína sa tak príprava na zničenie posledných klenotov slovenskej krajiny, a to len preto, že inde drevo došlo,“ uviedli jeho zástupcovia.
Drevo ide na štiepku a do pece
Poukázali na prípravu zákona na zrušenie dotácií na spaľovanie biomasy v elektrárňach, ktorý je v parlamente v druhom čítaní.
Vlci zorganizovali petíciu za zrušenie dotácií, ktorú podpísalo už vyše 38 000 ľudí.
„Je nemysliteľné, aby sme si my, občania Slovenska, sami platili ničenie našich lesov a zároveň sme ročne darovali na dotáciách úzkej skupine podnikateľov viac než 40 miliónov eur,” vyjadrili sa aktivisti.
Upozornili, že na Slovensku ubudlo za posledných osemnásť rokov 760 kilometrov štvorcových lesov a v súčasnej dobe sa ťaží takmer štyri milióny m³ dreva na energetické účely.
„Štedré dotácie vyhnali cenu lesnej štiepky na výšku okolo 58 eur za tonu, čo urobilo spracovanie akýchkoľvek foriem dreva ekonomicky nezaujímavým. To vedie k výrubu zdravých stromov a k ich spaľovaniu na energiu,“ uviedli.
Lesy SR: Je to formálny krok
Štátne lesy masívny výrub v Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat popierajú.
„Nie je dôvod na paniku. Lesy SR žiadny masívny výrub v CHKO nepripravujú,“ reagoval Pavel Machava, vedúci odboru komunikácie Lesov Slovenskej republiky.
Vysvetlil, že v súlade so zákonom musia Lesy SR požiadať o ťažbu v CHKO v súvislosti s veternou kalamitou.
„Ide o formálny krok. Musíme ho urobiť, hoci tam ťažbu neplánujeme. Iba takýmto spôsobom je možné poškodené stromy vyradiť z evidencie. Tieto stromy by totiž mohli byť zdrojom šírenia škodcov,“ povedal.
Spresnil, že rovnako postupujú aj ostatní vlastníci lesov na Slovensku, pričom štátne lesy obhospodarujú približne 50 percent rozlohy lesov u nás.
Ochranári dali nesúhlasné stanovisko
O žiadnom masívnom výrube nemá informácie ani Správa CHKO Vihorlat.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.