HUMENNÉ. V kauze Transpetrol je za mrežami nielen hlavný aktér, vranovský podnikateľ Ignác Ilčišin, ale už niekoľko dní aj jeho advokát Ján Husár z Humenného.
Prvý je vo výkone trestu, druhý vo väzbe.
Vo svojom spravodajstve o tom informoval portál noviny.sk.
Dostal päť rokov
Ján Husár (75) čelí obžalobe pre obzvlášť závažný zločin podvodu v štádiu pokusu.
Podľa jeho znenia mal spolu s Ilčišinom predstierať, že sú opravnení konať v mene Transpetrolu a podľa prokurátora Úradu špeciálne prokuratúry hrozilo spôsobenie škody vo výške 25 miliónov eur.
Ilčišin je už vo výkone trestu potom, ako v marci 2018 NS SR potvrdil verdikt Špecializovaného trestného súdu v Pezinku z februára 2015.
V ústave s minimálnym stupňom stráženia si odpykáva 11 rokov, po prepustení ho čaká 3-ročný probačný dohľad.
Husárovi vymeral ŠTS trest päť rokov v prvej nápravno-výchovnej skupine a ochranný dohľad na jeden rok.
Jeho časť rozsudku ešte nie je právoplatná. Keďže argumentoval psychickými problémami, bol vylúčený na samostatné konanie.
V prípade rozsudku nad humenským advokátom bude konať Najvyšší súd (NS) SR. Ten aj vydal príkaz na jeho zatknutie.
"V predmetnej veci Najvyšší súd SR čaká na vypracovanie znaleckého posudku zdravotného stavu obžalovaného. Dňa 29. októbra 2018 bol obžalovaný po vykonaní výsluchu vzatý do väzby," povedala pre noviny.sk hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.
Dôvody väzby NS SR bližšie špecifikovať nechcel.
Voči rozhodnutiu o vzatí do väzby môže ešte Husár podať sťažnosť.
O čo išlo v kauze
Podľa znenia obžaloby obaja muži predstierali, že sú oprávnení konať v mene Transpetrolu a uznávali pohľadávky voči štátnemu prepravcovi ropy.
Ilčišin sa vydával za predsedu predstavenstva akciovej spoločnosti, Husár za člena predstavenstva.
Dňa 4. júna 2009 uznali u súdnej exekútorky v Prahe v mene Transpetrolu neexistujúce dlhy voči dvom spoločnostiam v celkovej výške 13,173 milióna eur vrátane zmluvných pokút.
Dvojica súhlasila aj s priamou vykonateľnosťou exekučného zápisu, ak nebude dlh včas zaplatený.
Dôsledkom tohto konania bolo, že na majetok Transpetrolu boli vedené exekúcie na návrh spoločností, ktorým dvojica uznala za spoločnosť dlhy. Súdy zastavili exekúcie 12. júla 2010 a zadržiavané peniaze od českých obchodných partnerov mohli byť uvoľnené.
Podľa súdu hrozba škody na majetku Transpetrolu bola reálna, išlo o celkovú škodu vyše 13 173 000 eur.
Svoje právo konať v mene spoločnosti odvíjali obžalovaní od mimoriadneho valného zhromaždenia, ktoré sa konalo v apríli 2009.
Štátu hrozila strata 34-percentného podielu v spoločnosti. Po sporoch okolo tejto udalosti už Okresný súd Bratislava II. právoplatne rozhodol, že to nebolo mimoriadne valné zhromaždenie.
V roku 2009 Krajský súd v Žiline v ďalšom spore s Transpetrolom rozhodol, že 34-percentný balík akcií nikdy nevlastnili podnikatelia okolo Ignáca Ilčišina, ale stále ich vlastnil štát.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.