ČERHOV. Učiteľ a regionálny historik Marek Iľko sa zaujíma predovšetkým o históriu tokajského regiónu.
Pri svojom pátraní po zaujímavostiach minulosti narazil aj na pohľadnice týkajúce sa obce Čerhov v okrese Trebišov.
Od vzniku obce až doteraz ich vyšlo len jedenásť.
„Nie som klasický zberateľ pohľadníc, ale tieto pohľadnice sú súčasťou môjho záujmu o históriu. Za týmto účelom som začal navštevovať zberateľské burzy. Ako som sa dozvedel od niektorých starších zberateľov, staršie pohľadnice z obcí východného Slovenska sa objavujú ojedinele, zberatelia si ich strážia a niektorí ani o nich nehovoria,“ vysvetľuje Iľko.
Minulosť v pohľadniciach
Marekovi Iľkovi sa podarilo dať dokopy niekoľko motívov pohľadníc z Čerhova.
„Pohľadnice viažuce sa ku konkrétnemu mestu alebo dedine, predovšetkým tie najstaršie, sú zároveň aj prameňom poznania minulosti. Sú vo viacerých farebných odtieňoch a v rôznych variáciách. Vypovedajú o tom, ako daná obec a jej okolie vyzerali v minulosti a ako sa postupom času rozvíjali, menili. Pohľadnice zachytávajú už neexistujúce budovy, stavby, zaniknuté v dôsledku vojny, alebo nepotrebnosti doby,“ hovorí pedagóg a historik.
Na prvej výhľad na obec
Zemplínska obec Čerhov leží v tokajskom regióne.
Jej bohatá a zaujímavá história je súčasťou regionálnych a v niektorých úsekoch aj národných dejín.
„K obci Čerhov patrí jedenásť doteraz známych pohľadníc. Tie najstaršie sú súčasťou múzejných i súkromných zbierok. Zábery na prvých pohľadniciach zachytávajú strechy niekoľkých neurčitých budov, dnes už zväčša neexistujúcich. Na pozadí vidieť Tokajské vrchy ležiace v susednom Maďarsku.“
Ukazujú aj budovy
Ďalšia z pohľadníc zachytáva kompozíciu šľachtickej a ľudovej architektúry v obci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.