HUMENNÉ. Hotel v centre mesta sa zmenil na miesto nešťastných udalostí.
Pracovníčka utrpela úraz pri práci s mangľom, vo fitnescentre privalila mužovi hrudník ťažká činka, na ďalších sa zrútil strop v miestnosti.
Všetky tieto nasimulované nešťastia mali preveriť pripravenosť 15 záchranárskych posádok.
Okrem domácich súťažili aj dve hosťujúce posádky z bratislavskej a košickej záchrannej služby a po prvýkrát tri študentské posádky z fakúlt urgentnej medicíny v Nitre a Prešove.
Celoslovenskú súťaž zorganizovala spoločnosť Falck, poskytovateľ záchrannej zdravotnej služby na Slovensku.
„Dvojčlenné posádky pracujú tak, ako by reálne pracovali na výjazde. Máme rôzne úlohy - úraz, neurologické ochorenie, zásah na hrudníku. Súťažiaci riešia tiež vybavenie ambulancie, testujeme ich technickú zdatnosť,“ priblížila lekárka Adriana Kiliánová, medicínska riaditeľka spoločnosti.
Ťažko sa cvičisku, ľahko na bojisku
Rozhodcovia hodnotili všetko do najmenších detailov.
„Ako vedia odobrať anamnézu od pacienta, ako ho vedia vyšetriť, ošetriť a podať správnu liečbu,“ spresnila.
Previerka pripravenosti záchranárov je podľa nej veľmi dôležitá.
„Treba si vyskúšať, ako zvládajú jednotlivé typy urgentných situácií. Ak tu urobia chybu, nepoškodia nikoho a zapamätajú si to navždy. Veľa sa tak naučia,“ dodala.
Treba sa neustále učiť a zdokonaľovať
Humenčan Vladislav Trembuľák pracuje ako supervízor pre vodičov a zároveň ako vodič záchranár. Na súťaži pôsobil v úlohe rozhodcu.
V práci záchranára je podľa neho najdôležitejšia rýchlosť a znalosť práce.
Záchranár musí ovládať prístrojovú techniku, prakticky neustále sa pripravovať, vzdelávať a zdokonaľovať.
Patrí k tomu odolnosť voči stresu i odbúranie emócií pri stretnutí so smrťou.
„Dá sa na to zvyknúť. Nikdy nevieme, čo nás na mieste čaká,“ povedal.
„Vodič musí dbať, aby posádku dopravil bezpečne na miesto výjazdu. Musí dobre ovládať vozidlo aj po technickej stránke. Bezpečný a plynulý spôsob jazdy je pre pacienta najprijateľnejší. Treba si uvedomiť, že maják nie je radlica, ktorú by mal vodič používať, ale slúži na bezpečnú a plynulú jazdu,“ zdôraznil Trembuľák, ktorý pracuje ako vodič záchranár už 11 rokov.
Pomáha šport
Pre mladého záchranára Mateja Marcinčina zo sabinovskej záchranky je najdôležitejšia empatia.
„Nevieme, do akej úlohy ideme. Musíme si zosumarizovať myšlienky tak, aby sme vedeli rýchlo zareagovať, čo najrýchlejšie zistiť, čo sa pacientovi stalo a určiť správny postup,“ povedal.
Najťažšie sú výjazdy k príbuzným a známym, ale aj mladým ľuďom. „Vtedy bojujeme s emóciami,“ priznal.
Marcel rieši situácie, ktoré zanechávajú stopu na duši, psychohygienou.
„Venujem sa horolezectvu, bicyklujem. Musím vyventilovať hlavu. Zvykal som si už počas štúdia. Postupne s pribúdajúcou praxou dosiahnem to, že zvládnem takéto situácie,“ zdôraznil Marcinčin, ktorý je záchranárom už tri roky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.