KOŠAROVCE. Vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva PZ v Humennom začal trestné stíhanie vo veci zločinu sprenevery a prečinu zneužívanie právomoci verejného činiteľa.
Čo je v anonymnom podaní
Konania poškodzujúceho obec Košarovce v Humenskom okrese sa mala dopustiť osoba oprávnená konať za túto obec.
„Išlo o falšovanie faktúr, predraženie stavby cestnej komunikácie, predraženie výstavby verejného osvetlenia, krádež približne 1 200 kusov tvárnic, predraženie čiernej stavby oplotenia na cintoríne, skolaudovanie bytovej jednotky napriek tomu, že samotná stavba nebola dokončená a nebola zrealizovaná v požadovanej kvalite,“ informovala prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová.
„Osoba oprávnená konať za obec Košarovce prehrala súdny spor, pričom svojvoľne vyplatila odškodné. Táto osoba údajne umožnila jednému podnikateľovi počas troch rokov využívať priestory obce s rozlohou 90 m2, pričom platby za elektrinu, vodu a ani za odpad neboli zo strany podnikateľa uhradené,“ pokračovala.
„Páchateľ teda vykonával svoju právomoc spôsobom odporujúcim zákonu a zverené finančné prostriedky použil na iný ako určený účel a spôsobil tak na cudzom majetku značnú škodu, vo výške najmenej 72 000 eur,“ uzavrela Ligdayová.
Zákon pri týchto trestných činoch stanovuje trestnú sadzbu odňatia slobody až na desať rokov.
Lukáčová: Sú to nezmysly
Dosluhujúcu starostku Jarmilu Lukáčovú (Smer-SD), ktorá stála na čele obce osem rokov, anonymné podanie prekvapilo.
„Neviem, kto je autorom podania. V utorok ma informoval pán vyšetrovateľ, že v stredu príde na úrad, aby si prevzal všetky potrebné dokumenty,“ povedala.
Informácie v anonymnom podaní označila za nezmysly.
„Predraženie cesty? Dostali sme na ňu peniaze z európskych fondov. Preklenovací úver sme si museli vziať, tak fungoval mechanizmus. Vyšlo nám splácať mesačne po 70 eur po dobu troch mesiacov. Za 210 eur máme obecnú cestu vrátane prístupu k futbalovému ihrisku a k pekárni,“ vysvetľuje.
O krádeži tvárnic podľa Lukáčovej nemôže byť ani reči.
„Tvárnice neboli naše. Patrili Povodiu Bodrogu, ktoré má v správe miestne vodné toky a spevňovalo nimi brehy,“ hovorí.
Plot na cintoríne podľa nej nepotreboval ohlasovaciu povinnosť, lebo sa len vymieňali komponenty na už existujúcom oplotení.
„Konzultovala som to so stavebným úradom,“ zdôraznila.
Súdny spor sa týkal prepustenej učiteľky na základnej škole.
„Nie je ukončený, lebo pani riaditeľka sa odvolala. Škola má právnu subjektivitu, obec je len zriaďovateľ. Z obecného účtu neodišli žiadne peniaze na odškodné,“ dodala.
Obecnú bytovku financovali cez úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania, ktorý vykonal na mieste administratívnu kontrolu, a z dotácie od ministerstva dopravy a výstavby.
„Keby to nebolo v poriadku, úver by sme nedostali. Bytovku opravila firma, my sme ju od nej skolaudovanú odkúpili,“ zdôraznila starostka.
„Projekt nezahŕňal prístupovú cestu, preto sme ju nemohli dať urobiť,“ doplnila.
Vysvetlila, že podľa zmluvy s VSE z úspory za verejné osvetlenie splácajú platby za svietenie.
Podnikateľ, ktorý si prenajímal obecné priestory, tak podľa Lukáčovej robil na základe zmluvy a faktúry sú v účtovníctve obce.
Starostka: Všetko máme v poriadku
Dosluhujúca starostka Lukáčová si za svojou prácou stojí a vyšetrovania sa nebojí.
„Isteže neskončí obvinením. Máme všetko v poriadku. To mám za to, že som bola priveľmi akčná za osem rokov, že som sa snažila pre obec urobiť čo najviac. Keby som nič nerobila, nebolo by o čom písať,“ dodala.
V stredu svojmu nástupcovi odovzdáva majetok, v pondelok na zastupiteľstve funkciu.
„Všetko máme pripravené. Všetko nám sadlo,“ uzavrela dosluhujúca starostka Jarmila Lukáčová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.