ORESKÉ. Majiteľ pozemku v katastri obce Oreské v Michalovskom okrese, cez ktorý má viesť prepojovací plynovod medzi Slovenskom a Poľskom, hovorí o možnom podozrení z nelegálneho výrubu drevín.
Spoločnosť Eustream, ktorá plynovod stavia, takéto tvrdenia odmieta.
Peter Chorcholič sa stal vlastníkom pozemku v roku 2017. Keď naň minulý týždeň prišiel, našiel tam ťažiarov a vyrúbaný pás lesa.
„Nemali povolenie na ťažbu od môjho odborného lesného hospodára," poukázal na paragraf 23 lesného zákona, ktorý hovorí o zásadách vykonávania ťažby.
Okrem iného sa v ňom uvádza, že ťažba sa môže vykonať len po jej vyznačení a na základe písomného súhlasu hospodára.
Podal trestné oznámenie
Na polícii podal trestné oznámenie pre možné podozrenie z nelegálneho výrubu drevín.
Ako informovala košická krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová, polícia v tejto súvislosti v uplynulých dňoch prijala trestné oznámenie, ktoré v súčasnej dobe preveruje ako podozrenie z trestného činu krádeže.
„Po jeho preverení bude v zákonom stanovenej lehote rozhodnuté o ďalšom postupe," dodala.
Chorcholič upozornil, že drevná hmota nezmizla, časť ostala na lesnom pozemku a časť bola odtiahnutá na priľahlú lúku.
Spoločnosť tvrdí, že o všetkom informovala
Spoločnosť Eustream sa dôrazne ohradzuje voči informáciám o údajnom nelegálnom výrube stromov.
V stanovisku, ktoré poskytol jej hovorca Pavol Kubík sa uvádza, že spoločnosť realizuje stavebné práce plne v súlade s právoplatnými a vykonateľnými rozhodnutiami.
„Týka sa to aj prípravy pracovného pruhu v katastri obce Oreské, ktorá je v súlade nielen so stavebným povolením, ale aj s právoplatným rozhodnutím Okresného úradu Humenné o vyňatí pozemkov z plnenia funkcie lesov," doplnil.
Spoločnosť majiteľa podľa jeho ďalších slov opakovane kontaktovala v snahe koordinovať aktivity na jeho pozemku, na ktoré majú, ako uviedol, právo vstúpiť podľa právoplatných rozhodnutí úradov.
„Majiteľ pozemku, ktorý ho nadobudol s vedomím, že cezeň bude prechádzať nový plynovod, má v súvislosti s jeho stavbou nárok na zákonné kompenzácie," upozornil Kubík s tým, že tie je spoločnosť pripravená riadne vyplatiť.
Práce sa začali v septembri
So stavbou prepojovacieho plynovodu medzi Slovenskom a Poľskom začali v septembri.
Obojsmerný plynovod prepojí kompresorovú stanicu vo Veľkých Kapušanoch a poľský plynárenský uzol v Strachocine.
Celková dĺžka prepojenia je viac ako 160 kilometrov, z toho 103 km je na slovenskom území.
Harmonogram projektu predpokladá, že plynovod by mal byť v prevádzke v roku 2021.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.