MEDZILABORCE. Unikátne diela Andyho Warhola predstavili v piatok v Múzeu moderného umenia v Medzilaborciach.
Jedenásť originálov zachytávajúcich atentát na amerického prezidenta J. F. Kennedyho požičal najväčšej stálej expozícii kráľa pop-artu v Európe súkromný zberateľ.
Slovenská premiéra
Portfólio diela Andyho Warhola pod názvom Flash je kompletné, navyše označené ako unikátne.
Na Slovensku je vystavené vôbec po prvýkrát. Jeho hodnota je približne 120 000 eur.
„Ide o sériu jedenástich obrazov zo 60. rokov. Zachytáva tri dni po atentáte na amerického prezidenta Kennedyho. Andyho nezaujal ani tak samotný atentát, ale mediálne šialenstvo, ktoré následne vypuklo,“ uviedol novinku riaditeľ Múzea moderného umenia Andyho Warhola Martin Cubjak.
V netypickej pop-artovej podobe
Diela zobrazujú prezidenta tesne pred nástupom do auta, jeho usmievajúcu sa manželku Jackie, pušku, z ktorej vyšla smrtiaca guľka, okno, z ktorého vrah Lee Harvey Oswald strieľal, vraha na policajnej stanici v Dallase i fragmenty agentúrnych správ informujúcich o šokujúcej udalosti.
„Táto udalosť bola jednou z najsledovanejších 20. storočia a Warhol ako dokumentátor doby a jej dôležitých medzníkov nemohol túto tému vynechať. Spracoval ju v netypickej pop-artovej podobe do vizuálneho konceptu,“ povedal.
Jednotlivé obrazy sú akoby rozmazané za priesvitnou fóliou, čo symbolizuje nielen nepretržitý príval tlače a vysielania spravodajstva, ktoré prinášali stále nové a nové informácie, ale aj záhadu, ako sa celá udalosť, ktorá traumatizovala celú spoločnosť, stala. Warhola fascinovala všadeprítomná emocionálna sila médií.
Warholo dielo Flash je majetkom súkromného zberateľa. Múzeu ho požičal na neurčito.
Kvety namaľoval tesne pred smrťou
Súčasťou piatkovej inaugurácie Warholových diel je aj sprístupnenie portfólia Flowers (Kvety) Warholovho žiaka a nasledovníka Keitha Haringa (1958 – 1990).
Maliar je jedným z prvých graffitti umelcov a vôbec prvý, ktorý maľoval na steny newyorského metra.
„Päticu obrazov namaľoval tesne pred svojou smrťou. Zomrel mladý na AIDS. V obrazoch prepojil tému kvetov, symbolu jemnosti a krásy, s úzkosťou a strachom z blížiaceho sa konca. Vidíme roztečené farby, farebné kontrasty, ktoré sa navzájom bijú, nervózne vyplnené biele miesta. Je to spleť emócií, ktoré mladý umelec prežíval,“ vysvetlil riaditeľ Cubjak.
Ide o premiérovú výstavu tohto diela, ktorého cena sa pohybuje v rozpätí 130 až 140-tisíc eur. Tiež ho zapožičal súkromný zberateľ.
Múzeum už Haringove diela vystavuje v expozícii pop-art vs. street-art.
„Verejnosti môžeme ukázať vyše štyridsať jeho originálnych obrazov,“ doplnil Cubjak.
O unikátne múzeum je záujem
Návštevnosť unikátneho Warholovho múzea má stúpajúcu tendenciu. V tomto roku sa zvýšila o približne 30 percent.
„Teší nás, že pribúdajú návštevníci zo Slovenska. Väčšinou prevládali zahraniční návštevníci prevažne z okolitých krajín. Okrem Antarktídy máme návštevníkov z každého kontinentu,“ doplnila lektorka Jarmila Suchá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.