MEDZILABORCE. Múzeum moderného umenia Andyho Warhola vypravilo na sklonku tohto roka umelca na turné.
Špeciálny projekt
V predvianočnom období sprístupnili v mestskej galérii v Levoči výstavu Warholových diel pod názvom Sakrálna tematika v tvorbe Andyho Warhola.
„Warhol tour je špeciálny kurátorský koncept, v ktorom tematicky predstavujeme Warhola v rôznych okresných mestách Prešovského kraja. Sústreďujeme sa na menej známe diela. Začíname náboženskými témami, keďže ide o obdobie Vianoc až Veľkej noci,“ hovorí riaditeľ Múzea Martin Cubjak.
„Predstavujeme jeho špeciálny vzťah k religiozite, k matke, ukazujeme, ako ho ovplyvňovala východobyzantská kultúra. Diela sú doplnené rôznymi štúdiami. Návštevníci zistia, že Warhol nie je len o klasickom 'šťavnatom' pop-arte, ale zaoberal sa aj hlbšími náboženskými témami. Vyjadroval v nich nielen osobný vzťah k náboženstvu, ale aj k umelcom, ktorí náboženské témy tvorili, napríklad v období renesancie Leonardo da Vinci,“ vysvetľuje.
Na cestách dva roky
Warhol vyštartoval do Levoče, potom pôjde do Prešova a do Bardejova.
Zámerom je koncept Warhol tour priniesť do všetkých okresných miest Prešovského kraja. Mal by trvať dva roky.
„Ku každému mestu chceme napasovať témy tak, aby aspoň trochu korešpondovali s históriou daného mesta, prípadne urobiť kolaboráciu Andyho Warhola s nejakým zaujímavým umelcom, ktorý z daného mesta pochádza. Aby to nebolo len prvoplánové, samoúčelné,“ dodáva Cubjak.
V tomto roku múzeum predstavilo diela Warholu v chorvátskom Zadare.
Múzeum „ožije“
Riaditeľ Martin Cubjak je presvedčený o tom, že návšteva múzea musí návštevníkovi priniesť v prvom rade zážitok.
„Vždy ma fascinovalo, akým spôsobom sa dá prepojiť prezentácia umenia s novými technológiami a médiami. Jednou z našich ambícií je posunúť prezentáciu Warhola v múzeu do multimediánej roviny. Rád by som pracoval s technológiami, ktoré môžu oživiť expozíciu do väčšieho zážitku. Ten je v múzeu pre návštevníka primárne najdôležitejší,“ hovorí.
V praxi to znamená vytvorenie hologramov, 3D inštalácií.
„V nich návštevníci budú môcť vidieť živé scény, výstupy z umelcovho života, z Factory, ako Andy pracoval. Chceme sa pohrať s dataprojektovými inštaláciami, vytvoriť ilúzie, ktoré viac posunú Warhola do zážitku,“ vysvetľuje Cubjak.
V spolupráci s fakultami umení na Slovensku plánuje pracovať na rôznych prezentáciách, ako je napríklad tzv. predĺžená realita.
„Návštevníci cez naskenovanie obrazu v smartfóne budú vidieť, ako obraz žije ďalej. Keď si napríklad nasnímajú Micka Jaggera, v mobilnej aplikácii hudobník vystúpi z obrazu a zaspieva. Vysunutá realita obrazu znamená dať ďalší level jeho prezentácii, ale ponechať jeho základný obsah,“ približuje plány riaditeľ Cubjak.
Využiť moderné technológie
Zámerom múzea je tiež virtuálne ho ozvláštniť v kontexte online prezentácie.
„Prerobili sme webovú stránku. V ďalekej budúcnosti by sme radi využili revolučnú technológiu blockchain, ktorá umožní urobiť virtuálnu nadstavbu expozície a návštevníci z akejkoľvek časti sveta sa cez špeciálny online marketing stanú virtuálnymi turistami. Špeciálnym kryptografickým kľúčom si otvoria vstup do virtuálnej expozície a prezrú si ju. Môže ich to motivovať k fyzickej návšteve múzea ,“ vysvetľuje.
Zmenia priestory
Po rokovaní vlády SR v Medzilaborciach a v Bardejove v tomto roku Múzeum dostalo 125 000 eur.
Plánuje za ne racionalizovať expozičné priestory.
„Chceme im dať inú logiku. Z týchto peňazí pripravujeme architektonické projekty kompletnej rekonštrukcie múzea, aby vizuálne vyzeralo reprezentatívnejšie. Zameriame sa tiež na moderné inteligentné osvetlenie, ktoré je v múzeu veľmi dôležité,“ uzatvára Cubjak.
Nevylúčil, že v múzeu vzniknú aj priestory pre deti či sezónna kaviareň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.