HUMENNÉ. Od vlaňajšieho leta opravujú na Gaštanovej ulici kanalizáciu.
Staré potrubie kapacitne nestačilo, preto sa Východoslovenská vodárenská spoločnosť pustila do jeho výmeny.
Rozkopaná cesta plná výmoľov a blata strpčuje život najmä motorizovaným obyvateľom lokality.
Miestni: Sme občania druhej kategórie
Obyvateľom rodinných domov na Gaštanovej ulici a Dubníku už došla trpezlivosť.
Cesta sa zmenila na zablatený tankodróm, na ktorom si ničia autá. Katastrofálna situácia bola najmä počas daždivých Vianoc.
„Brodili sme sa autami po blate a veľkých jamách. Cesta bola neprejazdná. Blato z nej si vozíme domov,“ hovorí jeden z jej obyvateľov.
Už v prvej dekáde decembra upozornil na spôsob rekonštrukcie a znečistenie priľahlých komunikácií políciu aj mestský úrad.
„Nedostal som žiadnu odpoveď. Zhotoviteľ nezabezpečil čistenie priľahlých komunikácií a zodpovedným vôbec neprekážalo to, že už pol roka sa pre túto stavbu znečisťuje celá hlavná cesta v Humennom, Mierová ulica,“ dodáva.
Nasypanie kamennej alebo asfaltovej drviny do výtlkov za riešenie nepokladá. „Keď sa oteplí, budeme tam, kde doposiaľ,“ vraví.
„Ak príslušný orgán vydal stavebné povolenie a určil aj podmienky, za ktorých má byť stavba realizovaná, mal by ich kontrolovať. Určite tak nerobil, lebo by k takejto situácii nemohlo dôjsť,“ dodáva.
Nečinnosť kompetentných podľa nespokojného obyvateľa ulice z nich spravila „občanov druhej kategórie“.
„So skupinou občanov sme rozhodnutí podať žalobu na investora a uplatňovať si finančné nároky plynúce zo zníženej miery kvality života pre spôsob, akým je stavba realizovaná. Zvážime, aké ďalšie prostriedky zvolíme,“ uzatvára.
Zodpovední sú nezodpovední
Igor Karško, obyvateľ lokality, nutnosť opravy kanalizačného potrubia chápe. Rozumie aj náročnosti prác.
„Nemuselo sa to robiť teraz, malo sa to robiť v lete,“ hovorí.
Motoristov najviac potrápila „obchádzka“. „Cesta bola presmerovaná cez obrubník len návozom hliny a všetky autá prechádzali cez ňu na ľavú stranu. Neexistuje, že si tu niekto nepoškodil auto,“ vysvetľuje.
Nezodpovednosť zodpovedných ho rozčuľuje.
„Doviezť pár ostrých kameňov a zasypať diery nie je riešenie. Predtým naviezli ílovitú hlinu, ktorá v kombinácii s vodou vytvorila blato,“ dodáva.
Meričko: Apelujeme na investora
Primátor Humenného Miloš Meričko (nez.) o nespokojnosti a sťažnostiach obyvateľov okrajových častí mesta vie.
Mesto vydalo povolenie na rozkopávku vlani v júni. Termín ukončenia prác sa z 15. novembra posunul na 30. apríla tohto roku. Dovtedy musí byť cesta daná do pôvodného stavu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.