SNINA. Prevádzkovateľ jednej zo sninských lekární prišiel o desiatky tisíc eur.
Humenský vyšetrovateľ vedie trestné stíhanie vo veci zločinu poisťovacieho podvodu.
Chodil do lekárne vyše roka
„Doposiaľ nestotožnená osoba od októbra 2017 do decembra 2018 v jednej zo sninských lekární pod rôznymi zámienkami uvádzala do omylu magistra vydávajúceho lieky z lekárne. Postupne takto od neho vylákala rôzne druhy liekov na recepty, za ktoré však neuhradila platby, doplatky,“ opísala skutok prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová.
Týmto konaním prevádzkovateľovi lekárne spôsobila škodu takmer 73 500 eur.
Zákon pri tomto trestnom čine stanovuje sadzbu odňatia slobody na päť až dvanásť rokov.
Informujú všetky lekárne
Prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ vysvetľuje, že pri väčšine lekárskych predpisov sa priamo na mieste v lekárni dá zistiť, či je recept reálny, alebo falošný.
„Lekárne dnes už online zadávajú lekárske predpisy do systému elektronického zdravotníctva. Okamžite príde odpoveď, či je lekár zmluvný, či pacient existuje a všetky ďalšie náležitosti,“ hovorí.
V prípade, že bol zneužitý kód či pečiatka lekára a odhalí to až poisťovňa, lekáreň o tom má vedomosť najneskôr do mesiaca od výdaja liekov na falošný recept.
„Následne lekáreň o tom informuje samosprávny kraj, ktorý postúpi informáciu aj iným krajom. Všetky lekárne v celej republike teda dostanú informáciu, že bol vystavený falošný lekársky predpis,“ vysvetľuje.
Zvláštne, že si to v lekárni nevšimli
V prípade podvodu má lekáreň možnosť obrátiť sa na orgány činné v trestnom konaní. Závisí od výšky spôsobenej škody.
„Lieky, ktoré sa predpisujú na falošné recepty, nie sú zvyčajne vo vysokej cenovej hodnote. Podľa mojich informácií lekárne málokedy riešia takéto individuálne škody,“ hovorí Sukeľ.
Prípad sninskej lekárne pokladá za „zvláštny“.
„Je zvláštne, že za 15 mesiacov si nikto v lekárni nevšimol, že vydáva jednému pacientovi na falošné recepty jedny druhy liekov. Je to pre mňa nepochopiteľné,“ zdôrazňuje.
Páchateľ sa bude hľadať ťažko
Škoda je vysoká a pre mnohé lekárne môže byť likvidačná.
„Neviem si predstaviť, akým spôsobom ju bude lekáreň vymáhať,“ dodáva.
Ak boli použité vymyslené údaje nereálnych pacientov, bude veľmi ťažké dopátrať sa, o koho ide.
„Nepredpokladám, že niekto na falošný predpis dal vlastné údaje. Pravdepodobnosť zistiť podvodníka je malá,“ vyjadruje názor.
Zdôrazňuje, že preukazy poistenca, ktorými sa pacienti majú preukázať pri výbere lieku na predpis, nemajú zásadné ochranné prvky a dajú sa zneužiť.
„Dôveryhodnejšie je zadať údaje pacienta a používať systém elektronického zdravotníctva,“ uzatvára prezident lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.