SOMOTOR. Ochranári aj tento rok zavodňujú vyschnuté močiare v Chránenom vtáčom území (CHVÚ) Medzibodrožie na východe Slovenska, ktoré predstavuje jedno z najvýznamnejších hniezdisk vzácnych druhov vtáctva na Slovensku.
Ako informuje organizácia SOS/BirdLife Slovensko na sociálnej sieti, močiare vysychajú pre ľudskú činnosť, ale aj pre výrazný nedostatok zrážok v poslednom období.
„Mokrade stratili vodu a vyschli. Kolónie volavkovitých vtákov začali miznúť, ohrozené druhy ubúdať. Nejde len o vtáky, ale celý ekosystém zahŕňajúci rastliny, hmyz, ryby či žaby,“ uviedla SOS/BirdLife Slovensko.
Vždy na jar ochranári niekoľko lokalít zavodňujú pomocou čerpadiel.
V Medzibodroží už takto zachránili hniezdiská beluší veľkých i malých, volaviek purpurových, bučiaka veľkého, husí divých, kačíc chrapačiek, chriašťov malých aj bodkovaných.
„Na jednej takejto lokalite sa vytvorila úplne nová kolónia chavkošov nočných, ktorej početnosť za posledné štyri roky rastie geometrickým radom. V minulom roku tu hniezdilo už 187 párov,“ konštatovali ochranári.
V minulosti odvodňovali, teraz zavodňujú
Niekoľko dní teraz čerpali vodu do mokrade nazvanej U žeriavov neďaleko Somotora (okres Trebišov).
Z nulovej hladiny za týždeň dosiahli 80-centimetrovú výšku vody na ploche asi 3,5 hektára.
Na zavodnené miesto okamžite prileteli kačice divé a chrapky, husi divé a ďalšie druhy vodného a volavkovitého vtáctva.
„Mokrade, v minulosti prekypujúce životom, sú vzácnym a ohrozeným ekosystémom, ktorý nám mizne pred očami. V minulosti sme mokrade zasypávali, odvodňovali, rieky ohradzovali a ich ramená odrezali od prítokov. Preto sa snažíme dostať vodu späť. Nie vždy to ide úpravou kanálov a stavidiel, no do niektorých lokalít je potrebné vodu jednoducho načerpať,“ uzavrela SOS/BirdLife Slovensko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.