TREBIŠOV. V blízkosti maďarsko-slovenských hraníc na južnom Zemplíne, v chotároch maďarských obcí susediacich s obcami Slovenské Nové Mesto a Borša v okrese Trebišov, našli minimálne päť mŕtvych diviakov.
Odborníci u nich identifikovali chorobu africký mor ošípaných (AMO), ktorá je veľkou hrozbou aj pre chovy ošípaných u nás.
V najvyššej pohotovosti sú všetky zložky veterinárnej i potravinovej správy, ale aj poľovné združenia a štátne inštitúcie.
Hrozia veľké straty
„V prípade prenosu nákazy na domáce ošípané môže spôsobiť ochorenie značné ekonomické straty podľa počtu, veľkosti chovov ošípaných a rozsahu postihnutého územia na celom Slovensku. V našom okrese evidujeme 39 veľkosťou stredných a menších chovov a priebežne asi 189 drobných domácich chovov ošípaných,“ informoval nás Stanislav Kovalík, riaditeľ trebišovskej Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS).
Slovensko je, s výnimkou Rakúska, obkolesené susediacimi štátmi s výskytom nebezpečnej choroby u diviakov aj u domácich ošípaných.
Opatrenia stále platia
Štátna veterinárna a potravinová správa SR už v minulosti prijala rozsiahle opatrenia na monitorovanie výskytu ochorenia, doposiaľ bol okres Trebišov celý vyčlenený ako nárazníková oblasť.
Platia tu preto opatrenia vydané RVPS určené pre užívateľov poľovných revírov a pre všetkých chovateľov ošípaných, vrátane domácností.
Veterinári sledujú aj činnosť poľovných združení, ktoré sú povinné odoberať vzorky z ulovených a nájdených uhynutých diviakov.
Veterinári už pred časom zaviedli prísne opatrenia pre všetkých chovateľov ošípaných, bez rozdielu veľkosti chovov, ktoré platia neustále.
Nepriame šírenie nákazy je možné
Obyvatelia najmä prihraničných regiónov by mali mať na pamäti zvýšenú pozornosť pri nákupoch mäsa z nekontrolovaných zdrojov.
Aj nepriame šírenie nákazy môže hroziť cez nakupované a prevážané potraviny.
Medzi Slovenskom a Maďarskom fungujú obchodné vzťahy, ale aj každodenné rodinné nákupy potravín v potravinárskych obchodoch i na trhoviskách.
V tomto prípade ide aj o vedľajšie živočíšne produkty, ale napríklad i o poľovné trofeje.
„Naša veterinárna a potravinová správa prísne kontroluje aj prevoz potravín, najmä mäsa a mäsových výrobkov na cestách nášho okresu. S políciou pravidelne i námatkovo kontrolujeme kamiónovú autodopravu medzi Poľskom a Maďarskom. Samozrejmosťou sú previerky predajní s mäsom, zaujímajú nás predovšetkým dodávatelia a kvalita mäsa i výrobkov,“ uviedol Kovalík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.