DARGOV. Obec Dargov v okrese Trebišov leží na úpätí strednej časti Slanských vrchov v doline potoka Trnávka.
V dejinách je spojená najmä s druhou svetovou vojnou a krvavými bojmi medzi nemeckou a sovietskou armádou na prelome rokov 1944 a 1945.
„Dargov sa stal jedným zo symbolov druhej svetovej vojny na našom území. Sedem týždňov bol vo frontovom pásme, keď sa Nemci usadili v slanských horách a sovietske vojská útočili v smere od Ondavy. Boli to ťažké boje, zahynulo 22 000 vojakov, dedina bola úplne zničená a obete boli aj medzi obyvateľmi," uviedol starosta Dargova Ján Kiš.
Dedina horela, zem sa triasla
Po nútenej evakuácii obce koncom novembra 1944 sa mnoho ľudí ukrývalo v okolitých horách, niektorí ostali aj priamo v dedine.
„Dargov bol terčom tak pre Nemcov, ako aj pre postupujúcich Rusov. Domy sa rúcali ako drevené hračky. Celá dedina horela a zem sa triasla od padajúcich bômb," píše sa v obecnej kronike.
Dargovský priesmyk sa Červenej armáde podarilo prekonať až 18. januára 1945.
Po oslobodení začali obyvatelia dediny obnovovať svoje domy a postupne začala výstavba infraštruktúry.
Kruté boje pripomína v obci vystavený sovietsky tank T-34 a veľký pamätník v Dargovskom priesmyku, ktorý však už patrí do katastra susedného Košického Klečenova.
Chcú udržať mladých
Dargov, ktorým prechádza cesta I/19, má v súčasnosti 600 obyvateľov a ponúka pestrú ponuku služieb, podujatí, zaujímavostí i prírodných krás.
„Obec je plne plynofikovaná, má vybudovaný verejný vodovod. Obec postavila dva 11-bytové domy, ktoré slúžia ako nájomné byty pre našich občanov, aby sme si najmä udržali mladé rodiny. Aktuálne pripravujeme viaceré projekty aj s využitím eurofondov. Začiatkom júla začína rekonštrukcia budovy materskej školy za 207.000 eur a budovy kultúrneho domu za 136.000 eur, obnovou momentálne prechádza aj amfiteáter," uviedol Kiš.
Bohatý spoločenský život
V obci sa každoročne konajú Poddargovské folklórne slávnosti spojené s varením lekváru, tento rok budú 25. augusta.
Pri obci je autokrosový areál, ktorý v septembri hostí významné medzinárodné preteky.
Záujemcovia o šport a rekreáciu majú k dispozícii tenisový areál s kurtmi, hranie bowlingu či paintballu.
Turistov - peších i na bicykloch láka najmä Bačkovská dolina, v ktorej značený chodník vedie k zrúcanine hradu Parustan.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.