NOVÁ SEDLICA. V areáli Informačného strediska Národného parku (NP) Poloniny pribudli štyri nové informačné panely.
Približujú poznatky z dendrológie a zoológie, pričom do poznávania zapájajú všetky zmysly.
Informuje o tom Správa NP Poloniny na svojom profile na sociálnej sieti.
Jeden z panelov podľa ochranárov záujemcov oboznámi s tým, čo musí drevo prežiť, aby spievalo, či prečo každá drevina vydáva iný zvuk. Nazývajú ho "dendrofónom".
Nasledujúci hravý panel je venovaný poznávaniu lesných drevín.
„Do akej výšky vyrastú, koľko rokov sa dožijú, ako vyzerajú ich plody a habitus? Môžete si ich ovoňať alebo ohmatať štruktúru ich dreva a kôry. Ďalší panel v podobnom dizajne zase informuje o biológii a etológii živočíchov, ako rozlišovať ich stopy, zobrazuje vzhľad ich mláďat," približujú ochranári.
Cezhraničný mikroprojekt
Prostredníctvom posledného z nich si návštevníci Polonín môžu porovnať rozpätie svojich rúk s rozpätím krídiel rôznych druhov vtákov. „Krídla letiaceho vtáka sa vo výške, ktorá skresľuje, nezdajú byť také mohutné, budete iste prekvapení," dodávajú ochranári s tým, že tento panel môže poslúžiť i ako zaujímavá fotostena.
Panely vznikli vďaka cezhraničnému mikroprojektu v rámci programu Interreg V-A Poľsko-Slovensko "Príroda v susedstve - slovensko-poľská spolupráca prihraničných národných parkov v oblasti vzdelávania, propagácie a ochrany Východných Karpát" v spolupráci s Bieščadským národným parkom.
Ako o tom informovala Zuzana Bartušová zo Správy NP Poloniny, slovenským vkladom do projektu bol výber typov panelov, preklad textov a osadenie výsledných objektov v teréne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.