HUMENNÉ. Vranovčan inžinier Peter Bodor (73) zachytil na fotografiách zhromaždenia na humenskom námestí počas Nežnej revolúcie.
Uvedomoval si veľkosť chvíle i dôležitosť historického okamihu. Ale aj svoju naivitu.
Prišili iba tí, čo chceli
Fotografie vystavil v kníhkupectve Na korze.
„Prišlo to rýchlo. Ešte v tom týždni po študentskej demonštrácii sa nás v robote snažili zmanipulovať, že zásah bol adekvátny. Pracoval som v stavebnom podniku Chemkostav na útvare riaditeľa podniku. Schôdza bola síce pripravená, ale v závere sa vedeniu vymkla z rúk a zvrhla sa. Urobili chybu, lebo ľudia reagovali úplne opačne,“ hovorí.
Po generálnom štrajku na Letnej sa už pád režimu kryštalizoval, ale čo bude na východe republiky, vtedy ešte občania nevedeli.
„Potom prišiel pondelok 27. novembra. Už bolo jasné, ktorá skupina ľudí je absolútne rozhodnutá ísť do ulíc. Niektorí boli váhaví, navrhovali vyčkať, ako sa veci vyvinú. Bola to každého súkromná vec. Pred obedom okolo jedenástej z Chemkostavu vyštartovala do centra mesta masa ľudí. Nikto to neorganizoval, nezvolával. Ráno sa povedalo, že kto chce, môže prísť. Zistili sme, že nás je veľa. S ostatnými sme sa schádzali pri Vihorlate a presúvali sa na námestie,“ spomína.
Na tento okamih čakal
Peter Bodor v tých časoch nosil fotoaparát stále so sebou. Ani dnes nechodí bez neho.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.