STAKČÍN. Odborníci hovoria, že ikona je obrazom zachytené Božie Slovo, svedectvo o prítomnosti Boha a modlitba sama o sebe.
Ikony sa píšu. A v súčasnosti už nielen v kláštoroch či chrámoch, ale tiež v tvorivých dielňach. Aj v Stakčíne v Sninskom okrese.
To najlepšie, čo doma máme
„Na Slovensku sa písanie ikon nedá nikde naučiť. V Poľsku a na Ukrajine sa to dá. Ísť tam však stojí nemalé prostriedky. S myšlienkou učiť ikonografiu u nás prostredníctvom kurzov sme sa pohrávali takmer dva roky. Našli sme ikonopisku, ktorá bola ochotná ponúknuť nám svoje know-how a podeliť sa s nami o vlastné bohaté skúsenosti,“ hovorí Miroslav Buraľ, predseda neziskovej organizácie Karpatské drevené cerkvi.
Prvý kurz sa v predvianočnom období konal v priestoroch obecného úradu. Do konca marca absolvujú záujemcovia ešte dva.
„Na každom kurze budeme písať inú ikonu. Nebudeme kopírovať „cudzie“ grécke alebo ruské ikony, ale naše. Nehovoríme o karpatskej ikone, ale v našom prípade o ikonách slovenskej proveniencie. Sú to slovenské ikony byzantského typu, to najcennejšie a najkrajšie, čo na Slovensku v tejto oblasti máme,“ vysvetľuje Buraľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.