SNINA, ULIČ. Štátny podnik Lesopoľnohospodársky majetok Ulič (LPM) plánuje v doline Zbojského potoka (okres Snina) pestovať trvalo viacetážové porasty.
V tomto znení pripravilo vedenie podniku návrh zmeny platného programu starostlivosti o les.
Cieľom štátnych lesníkov je snaha v tejto nárazníkovej zóne projektu UNESCO Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy pestovať priestorovo a výškovo rozvrstvené lesné porasty pripomínajúce prírodný les.
Zahustenie lesnej siete
Ak chcú dosiahnuť priestorovú a výškovú diferenciáciu existujúcich porastov a pestovať tak trvalo viacetážové lesné porasty, bude nevyhnutné podľa riaditeľa LPM Ulič Petra Šišku predĺžiť ich obnovnú dobu zo súčasných 30 na minimálne 60 rokov.
„V praxi to znamená, že bude potrebné skôr tieto porasty rozpracovať, aby sme ich mohli prebudovať do podoby, ktorá je v súlade s prírode blízkym spôsobom hospodárenia a predstavami ochrancov prírody a verejnosti," uviedol
Šiška a dodal, že štátni lesníci zadali projekt na zahustenie existujúcej lesnej siete.
„Dostatočne hustá sieť zvážnic a lesných ciest je nevyhnutným predpokladom na to, aby sme mohli v lesoch hospodáriť prírode blízkym spôsobom," vysvetlil s tým, že na tomto kroku sa zhodujú lesníci aj štátni ochrancovia prírody.
Zvýšené náklady
Projekt zmeny programu starostlivosti o les v lokalite Zbojský potok vypracovali odborníci z Národného lesníckeho centra vo Zvolene a boli konzultované a pripomienkované aj pracovníkmi Správy Národného parku Poloniny.
Opatrenia prijali v súlade s legislatívnymi zmenami v zákone o lesoch a zákone o ochrane prírody a krajiny platných od začiatku roka.
Podľa Šišku prírode blízke hospodárenie v lesoch si vyžaduje zvýšené náklady na realizáciu odborných lesníckych postupov.
Rokujú preto s Ministerstvom životného prostredia SR o ich finančnej kompenzácii.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.