MICHALOVCE. Nemocnice Svet zdravia, vrátane tých na východe Slovenska, vyzývajú na darovanie krvi.
Pre epidémiu koronavírusu značne klesol počet darcov a zásoby treba doplniť.
Zdravotníci uisťujú, že pre bezpečnosť darcov zaviedli špeciálne prísne opatrenia.
Krv treba pre akútnych pacientov
Nemocnice Svet zdravia, vrátane nemocníc v Michalovciach, Humennom, Spišskej Novej Vsi, Svidníku, Vranove nad Topľou, Trebišove a Rožňave, vyzývajú darcov krvi, aby pomohli v tomto období pri záchrane životov a prišli darovať najvzácnejšiu tekutinu.
Počet darcov totiž pre epidémiu koronavírusu v posledných dňoch značne klesol a nemocnice potrebujú doplniť zásoby krvi.
Informovala o tom komunikačná špecialistka siete nemocníc Jana Fedáková.
„Naša starostlivosť o akútnych pacientov sa nezastavila. Naši lekári naďalej zachraňujú životy pacientov po autonehodách, uskutočňujú akútne operácie, pomáhajú mamičkám priviesť na svet deti, starajú sa o onkologických a dialyzovaných pacientov. U týchto aj mnohých iných pacientov môže dôjsť ku krvným stratám a potrebujú pomoc darcov,“ vyzval generálny riaditeľ siete nemocníc a polikliník Svet zdravia a ProCare Vladimír Dvorový.
Možnosť objednať sa na deň a hodinu
Fedáková zdôraznila, že nemocnice pre maximálnu bezpečnosť svojich darcov zaviedli špeciálne prísne opatrenia a ponúkajú objednávanie sa na termín.
„Na darovanie krvi je možné prísť individuálne na deň a presný čas. Darcovia prejdú vstupnou kontrolou, zabezpečená je zvýšená dezinfekcia priestorov a odobratá krv ostáva v 14-dňovej karanténe,“ povedala.
Vybrané telefonické linky hematologicko-transfúziologických oddelení budú pre objednávanie darcov fungovať nonstop sedem dní v týždni.
Rovnako sa na termín darovania krvi môžu záujemcovia objednať mailom.
„Následne darcovia vyplnia krátky dotazník zaslaný mailom alebo počas telefonického rozhovoru odpovedia na otázky o cestovateľskej anamnéze, kontakte s infikovanou osobou alebo či majú príznaky typické pre koronavírus. Potom im príde potvrdzujúca esemeska alebo e-mail s ich termínom darovania krvi,“ vysvetlila postup Fedáková.
Platia prísne opatrenia
Pri vstupe na miesto odberu si darcovia musia zakrývať ústa a nos rúškom, šatkou alebo šálom. Povinná je tiež dezinfekcia rúk. Vstupuje sa po jednom a dodržiavajú sa požadované vzdialenosti.
„Darca v deň odberu pri vstupe na pracovisko opätovne vyplní dotazník s informáciami o prípadnom rizikovom kontakte alebo cestovateľskej anamnéze a príznakoch ochorenia Covid-19 a zdravotník mu bezkontaktne odmeria teplotu. V prípade zvýšenej teploty nad 37 stupňov Celzia, pozitívnej odpovede na rizikový kontakt či cestovateľskú anamnézu, alebo ak bude mať darca príznaky ochorenia, krv nemôže darovať a zdravotníci mu vysvetlia ďalší postup,“ spresnila Fedáková.
Netreba sa špeciálne pripravovať
Doplnila, že špeciálna príprava na odber nie je potrebná.
Deň pred odberom by darca nemal vykonávať náročnú fyzickú činnosť, napríklad navštíviť posilňovňu, mal by dodržiavať dostatočný pitný režim či jesť ľahkú stravu. V deň pred odberom je dobré vypiť aspoň pol litra tekutiny, darca tiež nemá prísť nalačno a vhodné je zjesť ľahké raňajky.
Interval darovania je pre mužov každé tri a pre ženy každé štyri mesiace.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.