HUMENNÉ. Bobry vodné sú v Humennom, blízkom i širšom regióne severovýchodného Slovenska, už takmer 20 rokov. Žijú prakticky v každom vodnom toku v okolí.
Humenčania ich neraz zbadajú nielen na rušnej výpadovke do Sniny, kde výnimočne skončia pod kolesami auta, ale napríklad aj pred kostolom na Sídlisku III.
Vtedy treba volať mestskú políciu a štátnu ochranu prírody.
Udomácnil sa tu
V minulosti by ste bobra vodného na Laborci či Ciroche hľadali márne. Podľa údajov z 90. rokov minulého storočia tam síce občas nejaký jedinec prenikol, od roku 2002 sa však bobry stali už stabilnou súčasťou tamojších vodných tokov.
„Bobry sú preukázateľne v Humennom od roku 2002 na sútoku Cirochy a Laborca. Odvtedy sa bobor na severovýchode Slovenska neustále rozširuje a jeho populácia sa zvyšuje,“ hovorí zoológ zo Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Východné Karpaty Martin Šepeľa.
„V súčasnosti sa bobor v okolí Humenného nachádza na každom vodnom toku - nad i pod mestom, v Hlbokom potoku je niekoľko bobrích lokalít, na vodnom toku Hubková, na Ptavke,“ vyratúva.
Hrádza na Laborci je prekážkou
Hrádza na Laborci na Sídlisku III je pre bobra priveľkou prekážkou pri putovaní hore či dole prúdom rieky.
Už niekoľko rokov zaznamenávajú ochranári zvýšený úhyn bobrov a vydier práve na tomto úseku. Každoročne ide asi o päť jedincov.
„Súvisí to s touto stavbou. Bobry, ktoré migrujú hore alebo dole vodným tokom, narážajú na prekážku, ktoré nevedia prekonať. Brehy sú na oboch stranách zvýšené a rybovod je voľný iba z jednej strany, z druhej je zatarasený mrežami. Vychádzajú na breh a snažia sa ju obísť po súši. Vtedy vychádzajú na cestu, alebo sa túlajú po meste,“ zdôrazňuje zoológ Šepeľa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.