PICHNE. Pre prívalový dážď zasahovali v piatok hasiči v obci Pichne v okrese Snina. Okrem profesionálov poskytovali technickú pomoc i dobrovoľní hasiči.
Potvrdila to Miroslava Knišová z vnútorného oddelenia Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Prešove.
„Bolo veľké množstvo vody na ceste, takže i dobrovoľníci mali problém dostať sa do obce," priblížila s tým, že s odčerpávaním vody preto mohli hasiči začať až po tom, keď voda čiastočne 'opadla'.
Technickú pomoc na mieste zabezpečovali profesionálni hasiči z hasičskej stanice Snina a dobrovoľné hasičské zbory.
Voda sa valila z kopcov
Pršalo najprv mierne, potom sa spustil prívalový dážď. A nato okolo štvrtej popoludní prišla veľká voda z kopca z horného konca obce.
„Voda brala kusy asfaltu z cesty a zámkovú dlažbu spred domov, splavila viacero áut spred domov, ľudia ich nachádzali aj stovky metrov od miesta, kde parkovali. Prúd bral lavičky, smetné koše," povedal nám jeden z obyvateľov obce.
Výdatný niekoľkominútový dážď bol pre obec doslova pohromou.
Takú povodeň nezažili 20 rokov
„Práve potrebujem rozdeliť prácu dobrovoľným hasičom, prišli na troch, štyroch autách,“ povedal nám okolo pol šiestej predseda dobrovoľného hasičského zboru v obci a obecný poslanec Michal Bobela (SaS).
„Povodeň bola extrémna. Takú sme nezažili ostatných 20 rokov. Zaplavilo cestu, postŕhalo z nej asfalt, voda na ceste stúpla na meter. Ľuďom zničilo ploty, voda sa navalila do pivníc,“ opísal skazu Bobela.
V obci zasahovali všetky záchranárske zložky, aby nielen zmiernili následky lokálnej povodne, ale aj zabránili ďalším škodám.
Starosta Július Baník (nezávislý) vyhlásil tretí povodňový stupeň.
Voda už opadla. V piatok podvečer si obyvatelia obce vypratávali pivnice, dvory a zvážali autá traktormi.
Zasadol krízový štáb
O devätnástej zasadal v obci krízový štáb.
„Vyzerá to tak, že budeme odstraňovať následky povodne až do rána. Zaplavených bolo asi sto pivníc v rodinných domoch, odčerpávame odtiaľ vodu,“ priblížil situáciu Bobela.
V obci zasahovalo napokon asi 50 profesionálnych i dobrovoľných hasičov. Pomáhať prišli dobrovoľní hasiči z Papína, Zemplínskych Hámrov, Belej nad Cirochou, Dlhého nad Cirochou, Stakčína, Stakčínskej Roztoky a Kalnej Roztoky.
„Sprejazdňujeme cesty, čistíme ich od kusov asfaltu. Voda vzala chodníky, poškodila pol kilometra asfaltky. Na ceste sú vymleté obrovské krátery s rozmermi dvakrát dva metre a pol metra hlboké. Pomáhame pri označovaní nebezpečných miest a rozmiestňovaní zábran. Policajti na istý čas zastavili premávku, aby sme mohli upratovať,“ opisuje Bobela.
Podľa jeho slov sú cesty prejazdné v jednom jazdnom pruhu.
Materiálne škody budú podľa šéfa dobrovoľných hasičov a obecného poslanca Bobelu veľké. Ich výšku je zatiaľ predčasné odhadnúť.
„Jedno auto odniesol silný prúd vody do vzdialenosti 500 metrov od miesta zaparkovania, druhé asi 200, sú kompletne zaplavené, otlčené,“ spresnil.
„Obec je na nohách. Opätovne sa vrátime do pivníc, lebo voda stále priteká,“ uzavrel.
Problémy boli aj inde
Prívalové vlny spôsobené búrkovou činnosťou postihli v piatok popoludní ak niekoľko ďalších obcí v Prešovskom kraji.
Ako informovala Zuzana Farkasová z komunikačného a organizačného oddelenia Prezídia Hasičského a záchranného zboru, v Pichniach mali byť vplyvom valiacej sa vody úplne zničené tri osobné motorové vozidlá.
Lávku smerujúcu na futbalové ihrisko zničila prívalová vlna v obci Zubné v okrese Humenné.
Na ihrisku tam malo ostať uväznených niekoľko rodičov s deťmi.
Hasiči pri odčerpávaní vody zasahovali aj v obciach Malý Lipník a Podolínec v okrese Stará Ľubovňa, v obci Štôla v okrese Poprad a v obce Nemcovce v okrese Prešov.
"Silné búrky boli aj inde na východe, najmä na hornom Zemplíne a Gemeri. Búrky sa vyskytli pred studeným frontom, ktorý sa aktuálne ešte len blíži od severozápadu a očakávame na ňom ďalšie búrky," uviedli meteorológovia.
Tie podľa nich vznikajú už v týchto chvíľach a budú sa vyskytovať aj počas noci.
SHMÚ preto vyzýva verejnosť k opatrnosti.
Zdroj: FB/Dianie v Snine/Pichne v starých fotografiách a dnes
Zdroj: FB/Dianie v Snine/Pichne v starých fotografiách a dnes
Výstraha meteorológov
V okresoch Revúca, Rožňava, Košice-okolie, Michalovce, Sobrance, Snina a Humenné platí aktuálne výstraha 2. stupňa pred výskytom búrok s krúpami.
Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) s tým, že s búrkami môžu byť spojené prívalové zrážky s úhrnmi 30 až 50 mm a nárazy vetra s rýchlosťou 65 až 85 kilometrov za hodinu.
Meteorológovia varujú pred výskytom búrok aj v ďalších okresoch Žilinského, Prešovského, Košického a Banskobystrického kraja. Tu však platí výstraha 1. stupňa.
SHMÚ upozorňuje, že s búrkami v týchto lokalitách môžu byť spojené krátkodobé, no intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 až 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu.
SHMÚ varuje aj pred dažďom v Trenčianskom a Žilinskom kraji, kde vydal výstrahu 1. stupňa. Ojedinele tu očakáva výskyt dažďa s úhrnom zrážok 40 až 60 mm. V rámci platnosti výstrahy sa môžu vyskytnúť aj búrky sprevádzané krátkodobými, ale intenzívnymi lejakmi, ktorých intenzita v priebehu 30 minút môže dosiahnuť 20 až 30 mm.
SHMÚ zároveň vydal výstrahu 1. stupňa pred povodňami z trvalého dažďa či prívalovými povodňami pre regióny Stredné Považie, Horné Považie a Liptov, Kysuce, Orava, Horná Nitra a pre lokality Revúca, Rožňava, Poprad, Kežmarok, Gelnica, Košice, Košice-okolie a Bardejov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.