MEDZILABORCE. Pravidelný monitoring rastliny hľuzovec Loeselov, ktorá je v Červenom zozname ohrozených rastlín Slovenska zaradená do kategórie kriticky ohrozených, uskutočňovali pracovníci Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Východné Karpaty aj tento rok štvornožky.
„Hľuzovec je v bylinnom poraste takmer neviditeľný a pokiaľ ho mapovateľ nikdy predtým nevidel, ľahko ho prehliadne," vysvetlila dôvod botanička správy Barbara Repčíková.
Hľuzovec Loeselov (Liparis loeselii), ktorý patrí do čeľade vstavačovité, meria päť až 20 centimetrov a jeho výskyt na Slovensku je vzácny.
Pomáha ručné kosenie
„V ostatných dvoch desaťročiach boli známe tri lokality. Jedna z dvoch na Záhorí však približne pred desiatimi rokmi zanikla," ozrejmila Repčíková, prečo na území CHKO Východné Karpaty venujú pozornosť nielen jeho monitoringu, ale i manažmentu územia, na ktorom sa vyskytuje.
„Ide o ručné kosenie plochy krovinorezom a následné vyhrabávanie pokosenej biomasy von z plochy," opísala.
Takýmto spôsobom majú ochranári pod kontrolou šírenie vysokobylinných druhov, akými sú praslička roľná, konopáč obyčajný, škripina lesná a túžobník brestový.
Najväčšou hrozbou pre hľuzovec Loeselov je však podľa Repčíkovej zmena vodného režimu.
Lokalita v CHKO však predstavuje podmáčanú slatinno-rašelinnú lúku, ktorá je trvalo zásobovaná vodou z viacerých svahových pramenísk a tiež zrážkovou vodou.
Spoločenská hodnota - 322 eur
Hľuzovec Loeselov, ktorého spoločenskú hodnotu vyčíslili na 322 eur, sa však môže objaviť aj v nových lokalitách, a to najmä na miestach, kde človek odstránil vegetáciu.
Ide napríklad o opustené pieskovne, lomy či rašeliniská.
„Umožňuje mu to produkcia veľkého množstva malých semien, ktoré vietor ľahko rozširuje aj na veľké vzdialenosti," uzavrela Repčíková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.