STREDA NAD BODROGOM. Pracovníci Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Latorica odstránili v Národnej prírodnej rezervácii (NPR) Tajba v Strede nad Bodrogom (okres Trebišov) náletové dreviny.
Správa CHKO Latorica to uvádza na svojej internetovej stránke.
Opatrenie má pomôcť vytvoriť vhodné podmienky pre kladenie vajíčok korytnačky močiarnej.
Tá je jediným pôvodným druhom korytnačky na území Slovenska.
V súčasnosti je vedená v Červenom zozname SR obojživelníkov a plazov ako kriticky ohrozená.
Jedinečná lokalita
Národná prírodná rezervácia Tajba je jediným miestom výskytu korytnačky močiarnej na Východoslovenskej nížine.
Chránený druh európskeho významu sa celkovo vyskytuje v niekoľkých lokalitách Východoslovenskej, Podunajskej a Borskej nížiny.
Podľa Štátnej ochrany prírody (ŠOP) sa na Slovensku vyskytuje 300 až 500 jedincov korytnačky močiarnej a jej populácia klesá.
Na území NPR Tajba sa zvyknú rozširovať náletové dreviny, najmä agát biely, ktoré korytnačke sťažujú kladenie vajíčok.
Pracovníci CHKO Latorica preto územie od náletových drevín vyčistili, čím by mali korytnačke močiarnej pomôcť vytvoriť vhodné podmienky.
Ako kladiská vajíčok slúžia korytnačke močiarnej pieskové lokality, pre svoj život zároveň potrebuje blízkosť stojatých alebo mierne tečúcich vôd s bahnitým dnom a bohatou vegetáciou, ktoré jej poskytujú vhodné podmienky pre slnenie aj úkryt.
„Lokalita Tajba ako jediná svojho druhu na Slovensku je ukážkou pôvodného areálu rozšírenia korytnačky močiarnej na východe Slovenska,“ uviedla Správa CHKO Latorica.
Dodala, že odstraňovanie náletových drevín musia jej pracovníci z dôvodu zachovania kladísk vykonávať každoročne.
Korytnačka močiarna
Korytnačka močiarna je rozšírená vo väčšej časti južnej a strednej Európy, v Malej Ázii po Aralské jazero a na severozápade Afriky.
Potravu korytnačky močiarnej tvoria prevažne vodné bezstavovce, niekedy aj malé stavovce ako žaby, žubrienky, malé ryby, vodné riasy a mäkké časti rastlín. Je aktívna od apríla do októbra, pári sa v apríli až máji.
Samica znáša 2 až 20 vajec, ktoré zahrabáva do piesčitej pôdy, ich inkubácia trvá 60 až 120 dní v závislosti od teploty. Zimuje vo vode, zahrabaná v bahne.
Na Slovensku je v súčasnosti ohrozovaná klimatickými zmenami, narúšaním jej prirodzeného prostredia, ale aj inými druhmi korytnačiek, ktoré chovatelia vypúšťajú do voľnej prírody.
Na území Slovenska ohrozuje korytnačku močiarnu najmä korytnačka písmenková, ktorej prirodzeným teritóriom je juhovýchod USA, no vďaka obchodu so zvieratami sa hromadne vyváža do Európy.
Spoločenská hodnota jedného jedinca korytnačky močiarnej bola vyčíslená na 1 840 eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.