ZBOJNÉ. Lososový a pstruhový poľný revír hlási tabuľka pripevnená na strome blízko priehradného jazera v doline rieky Výrava pri obci Zbojné v Medzilaborskom okrese.
Retenčná nádrž je pomenovaná podľa tejto neďalekej dediny.
Vybudovaná bola v rokoch 1945-1948.
Po druhej svetovej vojne jazero slúžilo na výrobu elektrickej energie.
„Ešte pred výstavbou malej vodnej elektrárne tam vraj fungoval mlyn a tak bola elektráreň jeho logickým vyústením,“ vysvetľuje Marián Bocák, hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku, ktorý nádrž dodnes spravuje.
Obec rozbehla stavbu a opravy
V šesťdesiatych rokoch minulého storočia udreli v tejto oblasti letné výdatné búrky, hrádza sa pretrhla, poškodila elektráreň a zaplavila obec.
„Práve nedostatočné hydrotechnické parametre telesa hrádze neumožňujúce stále hydraulické zaťaženie viedlo k spomínanej deštrukcii,“ pokračuje Bocák.
Detailné okolnosti a technické podklady z tohto obdobia nádrže sú nejasné, keďže vtedy ešte neexistovala správa povodní ako dnes.
Predchodca Slovenského vodohospodárskeho podniku totiž vznikol v roku 1966.
Webstránka Zbojného opisuje, že v roku 1968 obec začala s opravou hrádze a výstavbou rekreačného komplexu s hotelom, ktoré po roku 1969 musela odovzdať štátu, čím sa obecné podnikateľské zámery nadobro skončili.
„Výsledok štátnej správy rekreačného komplexu a školy v prírode je katastrofálny stav objektov,“ píše sa na webe o negatívnych dopadoch vtedajšieho režimu.
Elektráreň by si vyžiadala náklady
Veľká voda rozhodla o ďalšom osude priehrady, nemala sa tam už viac vyrábať elektrická energia, ale slúžiť na účel, aký má do dnešných dní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.