MICHALOVCE. Zemplínske múzeum v Michalovciach otvorilo klenotnicu so vzácnymi pokladmi.
Väčšina z nich je spojená so šľachtickým rodom Sztárayovcov, ktorí zanechali na Zemplíne výraznú stopu a najznámejšou z nich asi bola Irma Sztáray, posledná dvorná dáma obľúbenej cisárovnej Sisi.
Jedinečné regionálne, prevažne sakrálne poklady prezentuje nová stála výstava.
Expozícia s príznačným názvom Klenotnica sa skladá z približne 600 vzácnych predmetov, ktoré sú ukryté za kovovými mrežami a chránené viacerými bezpečnostnými prvkami.
Podľa slov riaditeľky Zemplínskeho múzea Stanislavy Rovňákovej mala stála výstava najprv obsahovať len náboženské exponáty. Postupne však prišlo k posunu a do zbierky pribudli aj iné drahocenné artefakty.
„Pôvodnou myšlienkou bolo predstaviť vzácne sakrálne predmety zhotovené z drahých kovov a darované grófskou rodinou Sztáray pre rozličné kostoly na Zemplíne. Avšak v procese, keď sme robili prípravu, sme zistili, že až toľko tých predmetov nebude. Preto sme myšlienku klenotnice posunuli do polohy, že v nej vystavíme rôzne drahocennosti, ktoré sú späté s rodinou Sztáray alebo s regiónom Zemplína, čo je naša zberná oblasť,” vysvetlila Rovňáková.
Odkaz na minulosť
Myšlienka vytvoriť Klenotnicu nadviazala na starší historický kontext zbierky starožitností, ktoré si vytvárala šľachta vo svojich sídlach.
Nešlo nevyhnutne o predmety z drahých kovov, mohli to byť tiež rozličné archeologické artefakty.
Gróf Anton Sztáray sa dokonca sám archeologických výskumov zúčastňoval.
Medzi historicky starými či drahocennými predmetmi sa dalo nájsť všeličo, čo bolo šľachte nejakým spôsobom vzácne.
„Prapôvodná myšlienka našej Klenotnice bola vybudovať zbierku takých vzácností. Dá sa povedať, že sme nadviazali na myšlienku z čias, keď ešte šľachtici obývali kaštieľ,” priblížila riaditeľka múzea.
Záhadný chudobný poklad
Ako v každej správnej klenotnici, ani v tejto nesmú chýbať peniaze.
Okrem ojedinelých zlatých dukátov sa v sklenenej vitríne múzea nachádza i takzvaný michalovský poklad, teda hromadný nález mincí z roku 2002.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.