TREBIŠOV. Koncom minulého roka prijalo trebišovské mestské zastupiteľstvo dve nové všeobecne záväzné nariadenia (VZN), ktoré významne menia nakladanie s odpadom v domácnostiach.
Rozhodli o zmene miestneho poplatku za komunálne odpady a drobnom stavebnom odpade a zároveň aj o nakladaní s nimi.
Základným princípom nového systému zberu odpadu je menej zmesového odpadu za nižší poplatok.
Počet vývozov si môžu zvoliť
Mnohým domácnostiam to vyhovuje. Doteraz totiž museli uhrádzať za odpad paušálne poplatky podľa počtu ľudí v domácnosti, po novom je to podľa jeho množstva.
Poplatok zohľadňuje spracovanie, dopravu a nakladanie s odpadmi.
„Obyvatelia rodinných domov mali v rámci množstvového zberu povinnosť do konca januára tohto roku nahlásiť mestu zvolenú frekvenciu vývozu komunálneho odpadu. Mohli si vybrať z troch možností, či chcú vývoz raz týždenne alebo každé dva týždne. Pre osamelých ľudí z rodinných domov je určená frekvencia vývozu raz mesačne. Ak občan počas roka požiada o vývoz nádoby nad rámec zvolenej frekvencie, bude ho musieť zaplatiť dodatočne dvojnásobnou sadzbou,“ povedala nám hovorkyňa mesta Martina Mištaničová.
Pri bytovkách budú zamykať stojiská
Obyvatelia bytových domov mali povinnosť nahlásiť objem zberných nádob v stojiskách.
Na určenie zmeny veľkosti zberných nádob je však potrebný súhlas všetkých obyvateľov bytových domov vo vchodoch pripadajúcich na konkrétne stojisko.
V prípade, ak sa obyvatelia nedohodnú, potrebný determinant určí mesto.
Ročný poplatok za vývoz zmiešaného komunálneho odpadu mesto občanom vyráta ako súčin frekvencie vývozov, objemu zbernej nádoby a sadzby určenej mestom vo výške 0,019 eura za 1 liter odpadu.
Systém zberu predpokladá zamknutie novovybudovaných kontajnerových stojísk pri bytovkách.
Obyvateľ mesta bude môcť preto využívať len to stojisko, ktoré mu bolo pridelené, bez možnosti ukladať zmesový komunálny odpad do iných stojísk.
V niektorých lokalitách mesta ostáva počas tohto roka zachovaný pôvodný, paušálny zber. Dôvodom je nedostatočné technické zabezpečenie stojísk.
Ide o viaceré ulice a lokality, ale i vzdialenú časť mesta Nový Majer.
Na týchto uliciach však mesto obyvateľom upraví veľkosť nádob tak, aby na jeden byt alebo dom, nezapojený do množstvovému zberu, pripadala v prepočte jedna 110 alebo 120-litrová nádoba. Mesto takisto upraví aj frekvenciu vývozov týchto nádob.
Cieľom zavedeného zberu odpadu je úspora peňazí, ktorá spočíva v menšej produkcii zmesového komunálneho odpadu a väčšej miere triedenia.
Zvýšením triedenia občania jednak chránia životné prostredie, znižujú celkové množstvo ton odpadov, ktoré mesto ukladá na skládke v Sírniku, a takisto znižujú zákonné poplatky za uložený odpad.
Triedenie je veľmi dôležité
Obyvatelia Trebišova dostali šancu čo najviac znížiť poplatok za svoj odpad aj dôkladným triedením.
Za odvoz separovaného odpadu totiž neplatia, poplatky zaň uhrádzajú organizácie zodpovednosti výrobcov, čo je v prípade mesta Trebišov spoločnosť Natur-Pack.
„Pre efektívnejšie triedenie odpadu mesto Trebišov zabezpečilo 2 200 kompostovacích zásobníkov, kompostérov v objeme 630 litrov pre všetkých obyvateľov rodinných domov. Majú teda šancu kompostovať bioodpad z domácností a záhrad. Na základe zmluvy o výpožičke si ich môžu prevziať zadarmo v Technických službách mesta Trebišov,“ uviedla Mištaničová.
Na frekvencii a spôsobe zberu vytriedených zložiek odpadu, papiera, skla a plastu na území mesta sa nič nemení.
Ten fungoval aj doposiaľ, ale nie každý ho využíval. Často sa stávalo, najmä v mestských častiach, že plastový odpad v záhradách spaľovali, čo je škodlivé aj pre ľudské zdravie.
Pritom obyvateľom rodinných domov každý rok pracovníci technických služieb rozvezú farebné vrecia, ktoré sú určené na ukladanie separovaného odpadu a pravidelne ich aj zbierali a odvážali.
Trebišovčania môžu separovaný odpad bezplatne priviezť aj osobne na zberný dvor do areálu technických služieb.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.