SVIDNÍK, MEDZILABORCE. Pamiatkový úrad SR na začiatku februára zapísal do Ústredného zoznamu pamiatkového fondu ďalšie dve národné kultúrne pamiatky.
Ide o vojnové cintoríny vo Svidníku a v obci Palota v okrese Medzilaborce.
Zahynuli desaťtisíce ľudí
Severovýchod dnešného Slovenska zasiahla prvá svetová vojna zanedlho po jej vypuknutí.
„Od novembra 1914 do mája 1915 zviedli na tomto území príslušníci rakúsko-uhorskej, nemeckej a ruskej cárskej armády množstvo krutých bojov, ktoré si vyžiadali tisícky ľudských životov. Priamo na bojisku, vo vojenských nemocniciach, obväzovniach, ošetrovniach, lazaretoch a zajateckých táboroch na území dnešných okresov Bardejov, Humenné, Snina, Stropkov, Svidník a Medzilaborce, ktorými bojový front priamo prechádzal, zahynulo v dôsledku bojov, chorôb a bojových zranení približne 43 000 vojakov,“ hovorí Anton Liška, odborný radca Krajského pamiatkového úradu v Prešove.
Ďalších 633 vojakov zomrelo vo vojenských obväzovniach a lazaretoch v obciach a mestách súčasného okresu Vranov nad Topľou, ktorý bojové operácie priamo nepostihli.
Všetky tieto obete našli svoj posledný odpočinok na vyše 200 vojnových cintorínoch, vybudovaných v desiatkach lokalít v katastroch obcí a miest siedmich okresov severovýchodného Slovenska.
Len jediný cintorín
Do roku 1989 sa na severovýchode Slovenska nachádzalo iba 18 pamiatkovo chránených objektov pripomínajúcich Veľkú vojnu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.