MICHALOVCE. Vznikli pred 44 rokmi v dedine Hnojné v okrese Michalovce, neskôr si do názvu pribrali aj mesto, ktoré ich prichýlilo a podporilo.
Spievajú výlučne v zemplínskom nárečí, „oprašujú“ zabudnuté piesne starých otcov, odhadujú, že ich poznajú tri stovky.
Spievajú radi a s mladíckym elánom, hoci najstarší členovia skupiny už majú po sedemdesiatke. Mužská folklórna spevácka skupina Hnojňaňe z Mihaľovec nedávno rozprúdila krv v žilách obyvateľov San Rema a Cannes.
Mysleli si, že je to žart
Pozvanie na prestížny celosvetový folklórny festival World folklore festival Diano Marina, ktorý sa mal konať v roku 2020, dostali mailom. Organizátor si vyžiadal videoukážky spevu i fotografie.
„Spočiatku sme si mysleli, že si z nás niekto robí žarty, ale všetko potrebné sme poslali. Dostali sme odpoveď, že nás pozývajú. Tanečných skupín vraj majú habadej, ale speváckych málo. Pre pandémiu sa vystúpenia preložili až na tohtoročnú jeseň,“ hovorí organizačný vedúci Ján Halapi.
Vypomohli im Hačure
Iba pár dní pred odchodom odriekli účasť niektorí členovia skupiny. Hnojňaňe sa obrátili s prosbou o pomoc na mužskú spevácku skupinu Hačure z Humenného, aby ich doplnili o dvoch spevákov a muzikanta Miroslava Kerekaniča.
„Poznáme sa už dlho. Pred desiatimi rokmi sme spoločne nahrávali cédečká s folklórnym súborom Chemlon a Hačurmi v humenskom kultúrnom dome. Máme podobný repertoár, my však spievame výlučne v zemplínskom nárečí. Vedeli sme sa zladiť. Sme im veľmi vďační, že nám vypomohli,“ pridáva sa vedúci skupiny Jozef Žobrák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.