VYŠNÉ NEMECKÉ. Situácia na ukrajinsko-slovenských hraničných priechodoch je pokojnejšia. Uviedol to predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) po stredajšej návšteve hraničného priechodu Vyšné Nemecké.
Informoval o tom tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.
Podľa premiéra je pohyb cez hranice v porovnaní s predchádzajúcimi dňami plynulejší.
„Bol vytvorený špeciálny pruh pre ženy s deťmi, samostatný pruh je aj pre ľudí prichádzajúcich z tretích krajín. Snažíme sa zabezpečiť ich prepravu a repatriáciu aj v spolupráci s veľvyslanectvami jednotlivých krajín,“ priblížil Heger.
Premiér sa informoval o práci jednotlivých zložiek policajného či hasičského zboru, zdravotníkov, sociálnych pracovníkov, ale aj o činnosti dobrovoľníkov. Všetkým, ktorí pomáhajú na hraniciach, sa poďakoval.
Premiér sa na mieste rozprával aj s utečencami. Navštívil tiež koordinačné stredisko v rámci Úradu hraničnej a cudzineckej polície v Sobranciach.
Podľa Úradu vlády SR zo Slovenska na Ukrajinu smeruje 50 ton humanitárnej pomoci. Potravinová pomoc je určená pre oblasti okolo Užhorodu, kde sa pre obmedzenú logistiku míňajú zásoby potravín. Ďalšia potravinová pomoc má ísť aj vojakom v okolí Kyjeva.
Vo Vyšnom Nemeckom pribudlo vybavovanie peších
Cestné hraničné priechody s Ukrajinou vo Vyšnom Nemeckom, Ubli aj vo Veľkých Slemenciach fungujú v nepretržitej prevádzke a sú plné vyťažené.
Ako ďalej informovala hovorkyňa Finančného riaditeľstva SR Martina Rybanská, od utorka 1. marca prešlo zo Slovenska na ukrajinskú stranu len cez hraničný priechod Vyšné Nemecké 282 vozidiel s humanitárnou pomocou.
Podľa sprievodných dokumentov tieto autá prepravili cez hranicu 676 892 kilogramov humanitárnej pomoci.
Na hraničnom priechode Vyšné Nemecké podľa Rybanskej pribudlo vybavovanie peších cestujúcich, pričom autobusy sú vybavované aj na pracovisku nákladnej dopravy.
„Peší cestujúci sú vybavovaní nielen na pracovisku 'osobná doprava vstup', ale aj na pracovisku 'výstup', aby ich colné orgány vedeli čo najskôr a čo najviac colne prerokovať a umožniť im vstup do SR," uviedla hovorkyňa.
Humanitárna pomoc aj cez Ubľu
Rybanská tiež doplnila, že humanitárna pomoc môže od štvrtkovej polnoci smerovať na Ukrajinu aj cez hraničný priechod Ubľa – Malyj Bereznyj.
„Naďalej platí, že pre potreby ukrajinských colných orgánov je potrebné, aby organizácie pripravili súpis prepravovaného tovaru, ktorý je potrebné riadne precliť na Ukrajine," upozornila hovorkyňa.
Zákazy a obmedzenia na dovoz stále platia
Príslušníci finančnej správy podľa Rybanskej v súčasnosti vykonávajú štandardnú colnú kontrolu batožiny a dopravných prostriedkov v závislosti od druhu a charakteru prepravovaného tovaru, aj keď s maximálnym ohľadom na aktuálnu situáciu na Ukrajine.
„Naďalej je ale potrebné dodržiavať opatrenia a prípadné zákazy a obmedzenia, ktoré sa vzťahujú na niektoré druhy tovarov pri ich dovoze v osobnej batožine z tretích krajín," pripomenula hovorkyňa.
Zároveň Rybanská zdôraznila, že všetci príslušníci finančnej správy na východnej hranici vyvíjajú maximálne úsilie a snažia sa zabezpečiť plynulý prechod štátnej hranice pre cestujúcich aj tovar.
„Výkon služby bol posilnený príslušníkmi aj z ostatných organizačných útvarov v rámci colných úradov, pričom pracujú v plnom nasadení, pomáhajú vojenským utečencom s batožinou, deťmi, radia a usmerňujú, kam treba ísť, o možnostiach dopravy či ubytovania," informovala.
Takisto doplnila, že verejnosť má ohľadom situácie na východnej hranici k dispozícii okrem informácií na stránke financnasprava.sk aj call centrum na čísle 048/43 17 222, pričom konzultanti v colnej oblasti sú k dispozícii v nonstop režime.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.