Korzár logo Korzár Zemplín

Ukrajinci v prihraničných obciach nechcú zostať, boja sa, že vojna príde až k nám

Nie je núdza o silné príbehy.

Najedia sa, prespia a pokračujú v ceste.Najedia sa, prespia a pokračujú v ceste. (Zdroj: TASR)

ZÁHOR, BEŽOVCE, VEĽKÉ KAPUŠANY, PREŠOV. Utečenci z Ukrajiny, ktorí utekajú pred vojnovým konfliktom, sa v slovenských prihraničných obciach zväčša nezdržiavajú. Samosprávy sa im snažia pomôcť po prekročení hraničného priechodu vo Vyšnom Nemeckom a následne i v obci.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Odkedy začala táto situácia, som vo Vyšnom Nemeckom, kde pomáham starostovi so zabezpečovaním pomoci. Neskôr sa začali pridružovať i starostovia ďalších obcí. Vytvorili sme transparentný účet, na ktorý môžu ľudia poukazovať finančnú pomoc. Takisto bola v obci vyhlásená zbierka pre vojnových utečencov z Ukrajiny. Pomáhame, ako sa dá v rámci svojich možností a schopností," uviedol starosta obce Záhor v okrese Sobrance Marián Hric (nezávislý). Obec má 656 obyvateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Utečenci sa podľa jeho slov v obci nezdržiavajú.

„Sme prihraničná oblasť a oni sa neskutočne boja toho, že môže to prísť až za hranice. Utekajú alebo skôr tranzitujú cez Slovensko a idú ďalej. Pokiaľ majú nejakých známych, tak sa u nich ubytujú, alebo sú v azylových centrách. V blízkosti hranice vo Vyšnom Nemeckom sa už objavujú prvé prípady nelegálnych prestupov,“ povedal starosta.

Súvisiaci článok Petra Tóth: Na východe nič nie je. Ale keď je problém na hranici, postarať sa majú východniari Čítajte 

Naplnené sklady

"Momentálne máme v obci šesť utečencov. Bývajú v rodine, ktorá sa o nich stará. Takých, ktorí prídu na jednu noc a prespia u známych, je viac," povedal starosta obce Bežovce v okrese Sobrance Luděk Hamšík (Smer-SD), ktorá má viac ako 1000 obyvateľov.

Dobrovoľný hasičský zbor obce pomáha na hranici s Ukrajinou. Obec má pripravený kultúrny dom na uskladnenie humanitárnej pomoci.

SkryťVypnúť reklamu

„Dnes (v piatok) sme mali krízový štáb vo Vyšnom Nemeckom. Momentálne sú naplnené sklady vo Vyšnom Nemeckom, Nižnom Nemeckom i Sejkove. Pravdepodobne počas víkendu alebo začiatkom budúceho týždňa sa bude humanitárna pomoc uskladňovať u nás v kultúrnom dome,“ priblížil Hamšík.

"Materiálnu pomoc zbierame v rámci zbierky farnosti Reformovanej cirkvi v obci Palín. V prípade potreby nie je pre nás problém zorganizovať zbierku aj u nás v obci. Materiálnej pomoci je však nateraz dostatok,“ dodal Hamšík.

Súvisiaci článok V Uliči bude veľkosklad s potravinami pre Ukrajinu, štáb zriadil pracovnú skupinu Čítajte 

Veľké Kapušany monitorujú situáciu dvakrát denne

Mesto Veľké Kapušany v Michalovskom okrese aj naďalej sleduje počet utečencov z Ukrajiny na svojom území každé ráno a každý večer. Povedal to primátor Peter Petrikán (Most-Híd) s tým, že v piatok ráno ich bolo 56.

SkryťVypnúť reklamu

Pripomenul, že každý deň sa však ich počet mení, Ukrajinci migrujú z mesta ďalej a zdržiavajú sa v ňom len jednu noc. Podľa neho už po týchto ľudí prišli autá z Holandska, Talianska i Španielska.

„Väčšinou sú to ženy a aj matky s deťmi. Boli tu aj menší chlapci. Mužov bolo málo, aj to takých, ktorí tu boli s celou svojou rodinou,“ podotkol primátor.

Ako dodal, s utečencami z Ukrajiny mestu pomáha Košický samosprávny kraj. K dispozícii boli ich internát a aj telocvičňa, v nich ubytovali veľké kolektívy.

„Keď prídu skupiny, zložia sa tam. Je tam kapacita okolo 150 lôžok,“ konštatoval s tým, že súčasťou internátu je aj jedáleň, v ktorej pre utečencov varia.

Silné príbehy

Podľa neho bola v meste pre nich i humanitárna zbierka. Viac ako oblečenie však zbierali hygienické potreby a matrace.

„Zastrešujeme aj susedné obce. U nás je centrum zbierania všetkých potrebných vecí, ktoré posúvame ďalej, starostovia o nás vedia. Dvakrát denne poskytujeme pre utečencov aj suchú stravu či teplý obed,“ konštatoval.

Primátor zhodnotil, že zatiaľ nebol pre príchod utečencov v meste žiadny problém a atmosféra na jeho území je pokojná.

„Myslím si, že prvotná vlna strachu u ľudí pominula. Občas síce chodia za mnou a pýtajú sa ma napríklad aj to, či k nám príde vojsko a či obsadí mestské budovy. Zhrození sú viac utečenci, majú slzy v očiach. Ich príbehy sú silné,“ ukončil Petrikán.

Pomáhať chce aj Židovská náboženská obec

Do pomoci utečencom z Ukrajiny sa zapojila aj Židovská náboženská obec (ŽNO) Prešov.

V priestoroch svojho komunitného centra vytvorila možnosť dočasného záchytného ubytovania s kapacitou pre desať osôb, ktoré museli pred vojnovým konfliktom utiecť zo svojich domovov.

"Keďže všetci pochádzame z rodín, ktorých rodičia prežili druhú svetovú vojnu, a vieme, aké to malo následky aj na ďalšie generácie, tak chceme pomôcť najmä tým najslabším, teda matkám s deťmi. Pomoc poskytujú ľudia, ktorí sú dobrovoľníci, ktorí chcú pomáhať," vysvetlila predsedníčka ŽNO Prešov Margita Eckhausová.

Prístup k internetu aj k lekárovi

V centre je vytvorených desať provizórnych miest na prespanie. Utečencom je k dispozícii malá kuchyňa, zabezpečené sú základné potraviny. K dispozícii je internetové pripojenie, ako aj služby lekára a zdravotnej sestry pôsobiacich v centre.

"Naše poďakovanie patrí OZ Barlička, ktoré zabezpečilo matrace, obliečky, uteráky a všetky potrebné veci. Postupne v priebehu ďalších dní sa kolektív ŽNO postaral o vypratanie priestorov a ich prípravu na príchod prvých utečencov. Členovia obce a ďalší dobrovoľníci sa takisto postarali o dodávku všetkých nevyhnutných vecí a pripravili balíčky, ktoré obsahujú základné hygienické a potravinové potreby," doplnila Eckhausová.

Pomoc s poskytnutím priestorov ponúkli členovia obce napríklad aj Prešovskej univerzite v Prešove pre rodiny jej študentov a lektorov. Doba poskytovania pomoci nie je obmedzená.

Vojna na Ukrajine

Najčítanejšie na Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 610
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 111
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 127
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 4 256
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 242
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 885
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 711
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 602
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu